www.TOTALITA.cz

Státní bezpečnost    -  akce proti redakci časopisu Svědectví v Paříži

Časopis Svědectví se stal od založení roku 1956 respektovaným exilovým periodikem. Postupem doby byl čten i na území Československa, kam byl tajně převážen a rozšiřován. Časopis i jeho zakladatel a šéfredaktor Pavel Tigrid byli trnem v oku představitelům československého komunistického režimu. Proto byla provedena i řada akcí k umlčení časopisu.

akce Hnízdo

V roce 1976 zahájila rozvědka - I. správa FMV - dlouhodobý proces pokusů o instalaci odposlechového zařízení v redakci časopisu Svědectví v Paříži pod krycím názvem "Hnízdo". Od odposlechu si StB mnoho slibovala. Pavel Tigrid v redakčních prostorách vedl řadu jednání s hosty ze zahraničí i z Československa a telefonicky hovořil s řadou osobností exilu.


Odposlechovou aparaturu vyrobila Technická správa FMV. Byl to mikrofon s vysílačem a s dálkovým ovládáním ukryté v dřevěné liště. Přijímače byly umístěny ve služebním autě rezidentury rozvědky, který patřil oficiálně československé ambasádě v Paříži a v kufříku, s nímž se mohl někdo z rozvědčíků procházet v blízkosti místa odposlechu. Signál vysílače byl těmito zařízeními zachytitelný v okruhu asi 100 metrů.


Odposlech měl být podle plánu instalován již v roce 1978, pro technické potíže se tak stalo nakonec až 28. listopadu 1980. Laťku s aparaturou umístil pod desku Tigridova psacího stolu pplk. Josef Šorčík "Šembera" z odboru emigrace a ideodiverze I. právy SNB za pomoci agenta "Riche" - emigranta Imre Gajdoše, který v kanceláři Svědectví pracoval.

Do vyčerpání baterií aparatury v červenci 1981 získala StB desítky, většinou nepříliš zajímavých nahrávek Tigridových rozhovorů a telefonátů. Státní bezpečnost některé z nich přeci jen využila k provokacím a zejména k rozhlasovému pásmu "Hovory z druhé strany". Vysílal jej Československý rozhlas v prosinci 1981.



akce Tchoř

Jinou akcí StB proti Svědectví bylo aktivní opatření "Tchoř". Na podzim 1982 rozbil v kanceláři časopisu důvěrník čs. rozvědky Jaromír Macák, krycím jménem "Mádlo", ampulky s velice účinnou zapáchající chemikálií. Incident jistě znepříjemnil zaměstnancům Svědectví život a mohl i zkomplikovat vztahy se sousedy. Ovlivnit práci redakce jistě nijak podstatně toto "aktivní opatření" nemohlo.


související texty:

akce Bukanýr

akce Kámen

akce Kněz

akce Neptun

akce Panenka

akce proti redakci časopisu Svědectví

akce Vlna I,  akce Vlna II

akce Zahradník

StB - úvodní část

   

autor textu: Prokop Tomek

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.