www.TOTALITA.cz

Nezapomínejme ...

Tato část vzniká ve spolupráci s redakcí deníku Metro.
Texty, zde zveřejněné si můžete přečíst také v každém čtvrtečním vydání tohoto deníku.


Na obsahové náplni této části také spolupracují
pracovníci odboru Archiv bezpečnostních složek Ministerstva vnitra, za což jim patří velké poděkování.




14. června 2007:

pomník obětem komunismu ve Washingtonu D.C.   (Pavel Zvěřina)
Dnešní příspěvek je poněkud netradiční.

Na první pohled svou délkou. Je věnován slavnostnímu aktu odhalení Pomníku obětem komunismu ve Washingtonu D.C. V papirové podobě přesahuje obvyklý rozsah 1800 znaků.

Tento příspěvek je také posledním v této části. Necelou polovinu roku jsme zde pravidelně každý čtvrtek připomínali část československé poválečné historie.

Při této příležitosti děkujeme redakci deníku Metro (zvláště panu Petru Prokopcovi) za tuto možnost a děkujeme také autorům textů, které jste zde měli možnost číst :-)




7. června 2007:

Vražda generála   (Milan Krejčiřík)
Divizní generál Heliodor Píka, zástupce náčelníka hlavního štábu Československé armády, byl popraven před 58 lety. Rok před Miladou Horákovou.
Stalo se tak na základě zinscenovaného soudního procesu, typického pro totalitní systémy, ve kterých nexistuje vzájemná nezávislost moci soudní, zákonodárné a exekutivní. O rozsudku již předem rozhodly špičky Komunistické strany Československa.


31. května 2007:

Velká peněžní loupež   (Milan Krejčiřík)
byla uskutečněna před 54 lety a proběhla zcela v režii státu.
Podrobnosti o měnové reformě a protestech, které následovaly, si přečtěte v dnešním článku.


24. května 2007:

Byly jsme tam taky   (Pavlína Formánková)
Autorka knihy "Byly jsme tam taky" Dagmar Šimková by se dožila 23. května 2007  78 let.
Její příběh, stejně jako příběhy dalších politických vězňů, je nutno stále připomínat.


17. května 2007:

Zakázané maturity   (Milan Krejčiřík)
Opět nastává období maturit. My se však v našem textu přeneseme do roku 1951, kdy o výsledku této zkoušky dospělosti rozhodoval také "třídní původ" studenta.


10. května 2007:

Televize nástrojem totalitní moci   (Daniel Růžička)
V květnu 1953 začala u nás vysílat televize. Její program byl zpočátku chápán jako kulturní a vzdělávací, později však i televize převzala další roli. Šiřitele ideologické propagandy.


3. května 2007:

Byli zde také   (Alexandra Stušková)
Do bojů Pražského povstání zasáhli na straně povstalců Vlasovci. Následujícího dne však Česká národní rada rozhodla o jejich ztažení. K tomuto rozhodnutí došlo pod tlakem komunistů, v radě zastoupených Josefem Smrkovským. Před příjezdem Rudé armády se Vlasovci z Prahy odsunuli směrem na západ do zajetí americké armády.


26. dubna 2007:

Oběť komunistického násilí   (Pavel Zvěřina)
Ve věznici ministerstva spravedlnosti v Hradci Králové zemřel 26.4.1988 v důsledku zanedbání zdravotní péče politický vězeň Pavel Wonka.


19. dubna 2007:

Proměny cenzury 1953 - 1989   (Jarmila Cysařová)
Součástí každého totalitního režimu je cenzurování informací, které se vládnoucí skupině zdají nebezpečné nebo pouze nevhodné. Formální podoba této činnosti je odlišná v různých státech i v různých obdobích.


12. dubna 2007:

Kterak StB Járu Cimrmana hledala…   (Vladimíra Vaníčková)
I když umístění textu v prvním možném termínu po Aprílu není náhodné, v žádném případě se o Apríl nejedná.


5. dubna 2007:

Dnes bez příspěvku :-(



29. března 2007:

Gottwald na věčné časy   (Daniel Růžička)
V březnu 1953 zemřel Klement Gottwald. Politické byro rozhodlo, že stejně jako Stalin, který zemřel deset dní před svým československým žákem, bude první dělnický prezident vystaven v mauzoleu. Kult osobnosti tak pokračoval.


22. března 2007:

Politický faul na hokejisty   (Tomáš Vlček)
V březnu 1950 probíhalo v Londýně mistrovství světa v ledním hokeji. Obhájce zlata - československé družstvo zde chybělo. Jeho členové byli v té době podrobováni policejním výslechům. Jedenáct z nich bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody.


15. března 2007:

Dnes bez příspěvku :-(



8. března 2007:

Utajovaný způsob smrti   (Jarmila Cysařová)
10. března uplyne 59 let od smrti Jana Masaryka. Syn prezidenta Zakladatele byl výraznou osobností válečné (londýnské) i poválečné československé diplomacie. Jeho náhlá smrt není dodnes uspokojivě objasněna.


1. března 2007:

Studentská demonstrace   (Petr Blažek)
V únorových dnech 1948 pochodovali dvakrát studenti na Hrad, aby vyjádřili podporu prezidentovi. Dvakrát jim v tom zabránily bezpečnostní složky spolu s milicionáři. Na mnohé účastníky později čekalo vězení nebo život druhořadého občana. Tyto události připomíná pamětní deska v Nerudově ulici.


22. února 2007:

Obyčejný politický převrat   (Tomáš Vlček)
Před 59 lety se uskutečnilo "Slavné únorové vítězství", které bylo ve skutečnosti dobře provedeným politickým převratem. S důsledky události, kterou si připomínáme, se potýkáme ještě i v současnosti.


15. února 2007:

Tragédie v Koubalově Lhotě   (Tomáš Bursík)
Připomenutí jednoho z mnoha politických procesů 50. let. Lišil se od ostatních tím, že obviněnými byli členové KSČ. I tak však splnil svůj účel. Opět se podařilo zastrašit obyvatele vesnice a podpořit kolektivizaci.


8. února 2007:

Jan Kostohryz   (Xenie Penížková)
Příběh Jana Kostohryze je jedním z typických příkladů, jak se komunistický režim zachoval k hrdinům, kteří doslova nasazovali život v boji za osvobození republiky. Byli odvážní, znali obsah slova "demokracie" a byli proto nebezpeční.


1. února 2007:

Odbojová organizace Černý lev 777   (Tomáš Bursík)
Tato odbojová skupina byla jednou z mnoha, které v 50. letech působily na území ČSR. Někteří členové této odbojové skupiny byli popraveni 10. února 1955. Pomozte nám mapovat osudy dalších odbojových skupin, které působily například ve Vašem kraji.


25. ledna 2007:

Palachův týden   (Pavlína Formánková)
Tento název dostalo sedm lednových dnů (15.-21.ledna) roku 1989. Původně vzpomínková akce k uctění památky sebeobětování se Jana Palacha přerostla kvůli jejímu brutálnímu potlačení ze strany vládnoucího režimu v sérii občanských demonstrací, největších od roku 1969. Proti demonstrantům byli nasazeni příslušníci SNB, včetně pohotovostního pluku, zvaného bicí komando, Lidové milice, vodní děla, psi, slzný plyn, obrněná auta. Stovky lidí byly zmláceny, řada zatčena, někteří v mrazivém počasí vyvezeni do lesů za Prahu.


18. ledna 2007:

Poselství pochodně   (Jarmila Cysařová)
Tento týden tomu bylo 38 let od okamžiku, kdy se upálil Jan Palach na protest proti začínající Normalizaci.


11. ledna 2007:

Před 30 lety vznikla také Anticharta   (Daniel Růžička)
Připomínáme si 30 let od největší propagandistické akce komunistického režimu, kdy šlo o to odsoudit autory a signatáře Charty 77 a demonstrovat smyšlenou jednotu národa.


4. ledna 2007:

Nezapomínejme   (Tomáš Vlček)
... aneb proč vznikla tato část.




související texty:

Kalendárium

 

autor textu: Tomáš Vlček

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.