www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Konec velké šance (1957)

Na scéně se opět objevuje diverzant Pavel Bláha, po kterém pět let (viz. 9. a 11. díl) pátrá Státní bezpečnost. Unavený a v horečce usedá, jako obchodní zástupce Kulhánek, do auta Arnolda Hackla, (viz. 18. a 20. díl) britského občana, obchodujícího v ČSSR s textilem. Vůz řídí Hacklova milenka Hanka Bízová, (viz. 18. a 20. díl) která pro něj právě jede na letiště. Bláha se potřebuje co nejdříve dostat za hranice a Hackl mu v tom má pomoci.


Bláhův zdravotní stav se však zhoršuje a potřebuje si na několik dní odpočinout. Hackl ho proto odváží na chatu v Suchém Žlebu. Tady je pro nemocného nevyhovující prostředí. Bláha, na pokraji svých sil, opouští úkryt. U silnice se však zhroutí. Nachází ho Jiřina Králová, která projíždí kolem. Odveze ho k sobě domů, kde o něj pečuje.

Jiřina Králová přemlouvá Pavla Bláhu, aby s ní zůstal.

Bláha se potřebuje spojit s Hacklem. Chce, aby Jiřina předala dopis Hance Bízové, modelce v jednom pražském módním salónu. Žárlící Jiřina však dopis zničí. Bláha proto posílá Hacklovi telegram, který zachytí Státní bezpečnost. Jejich tajná schůzka je tak prozrazena. Bláhu má za hranice odvézt kamion. StB vyčkává a Bláhu dál sleduje.Major Hradec se v módním salonu seznamuje s Hankou Bízovou a na první pohled se oba velmi přitahují. Kalina verbuje Bízovou do služeb československé Bezpečnosti.Bláha se před svým odjezdem chce ještě za všechno pomstít Zemanovi. Čeká proto na něj před kriminálkou. Na Zemana čeká i jeho žena Lída a společně odcházejí. Bláha je sleduje až na nábřeží, kde se Zemanovi odhalí. Namíří na něj a vystřelí, ale do rány vběhne Lída. Dostává zásah. Zeman Bláhu pronásleduje a zastřelí ho.
Lékaři bojují o Lídin život. Po čtyřech hodinách však Lída umírá. Honzovi Zemanovi se hroutí svět.
Hackl se svou milenkou - nyní agentkou čs. rozvědky - prchají (viz. 18. a 20. díl) z ČSSR v kamionu původně určeném Bláhovi. Na hranici je pozorují důstojníci Státní bezpečnosti Žitný a Jiří Hradec.

(premiéra dílu 23.4.1977)


ukázky ze scénáře:

Kalinova kancelář I.

V Citroenu

Kalinova kancelář II.

Na břehu Labe

Střelecký ostrov

Hraniční přechod

díly seriálu:

13. Romance o nenápadné paní

14. Konec velké šance

15. Kvadratura ženy


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.