www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Kvadratura ženy (1958)

Po smrti své ženy je Zeman poněkud stranou hlavního dění na kriminálce. Je uzavřen do sebe a věnuje se hlavně dcerce Lidušce. S tou se jednoho dne vydává do parku. Přijíždí za ním plukovník Kalina a říká mu, že v Roztokách správce jezu našel ve vodě balík a v něm ženský trup bez hlavy a dolních končetin. Kalina chce, aby případ vyšetřil. Zeman po váhání nakonec souhlasí.

Poručík Stejskal zkoumá balík se zbytky trupu.Kriminalisté zjišťují, že balík byl do vody vhozen z místa vzdáleného půl druhého kilometru od jezu. V roce 1934 byla podobným způsobem v Bratislavě zavražděna žena. Případ nebyl nikdy vyřešen.


Jedinou stopou je jizva po torakoplastice a kroužek od snubního prstenu. Poručík Stejskal získává v nemocnici seznam pacientek, u kterých byla torakoplastika provedena. Je mezi nimi i Hana Truhlářová, která je už týden pohřešována. Po vyzvednutí 45 tisíc korun v bance na výplaty se nevrátila do svého zaměstnání. Je podezřelá ze zpronevěry a útěku za hranice, kde měla příbuzné.


Její manžel nejprve tvrdí, že Truhlářová asi odešla z domu, ale podle fotografií a jizvy svou ženu nakonec identifikuje. Ze strašlivého pohledu na to co zbylo z jeho ženy se na prosektuře zhroutí.

Zeman jde do podniku, kde Truhlářová byla zaměstnána. V šuplíku jejího pracovního stolu nachází její prsten. Od kolegů se dozvídá, že se sblížila s jedním účetním. Nachází tu také fotografii z celopodnikového výletu do Českého ráje. Na fotce je muž se psem - účetní Šmíd z pobočky v Praze 6. To Zemana zaujme, protože v látce, ve které byl trup zabalen, byl nalezen psí chlup z foxteriéra.


Účetní Šmíd bydlí v Roztokách, je ženatý a má dvě děti. Prý měl kdysi problémy kvůli obchodování s tuzexovými bony. Zeman jde za ním a předstírá, že je bratranec Truhlářové. Chce mu "jako" prodat valuty. Šmíd se však k ničemu nemá.

Zeman navštěvuje Šmídovu rodinu, kde se dozvídá, že manžel jezdí každou středu na služební cestu a vrací se vždy ve čtvrtek. Pouze onoho inkriminovaného dne se vrátil už ve středu večer.


Zeman nechá Šmída předvést a ten se přiznává, že je své ženě nevěrný, a proto ty "služební cesty". Vyšetřovatelé Šmída zavedou na pitevnu, kde mu ukážou tělo Truhlářové. Ten při pohledu na její zohavené tělo zůstává abnormálně klidný. Poté se nervově zhroutí a tvrdí, že je nevinný.


Zeman odposlouchává Šmídův pracovní telefon. Volá nějaká žena a ptá se po Šmídovi. Když ji kriminalisté vystopují, zjistí, že má foxteriéra. Je to Věra Hanousková, Šmídova další milenka. Při konfrontaci se rozpláče a její matka obviňuje Šmída.


Na jejich kuchyňském noži jsou nalezeny stopy krve. Věra se pod tíhou důkazů přiznává. Zločin spáchali všichni tři: Šmíd, ona a její matka. Vlákali Truhlářovou s penězi do bytu, omráčili ji a ve vaně pak společně rozřezali. Šmíd ostatky pak hodil do řeky. Každé z nich za tento hrůzný čin zaplatil 1500 korun z lupu a slíbil jim rekreaci u moře.Zeman osiřelého foxteriéra daruje Šmídovým dětem, které si ho dlouho přály, ale jejich otec myslel vždy jen na sebe...


(premiéra dílu 1.5.1977)


ukázky ze scénáře:

Na kriminálce I.

Na kriminálce II.

Kalinova kancelář

díly seriálu:

14. Konec velké šance

15. Kvadratura ženy

16. Dáma s erbem


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.