www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Loď do Hamburku (1952)

Československá nákladní loď se vrací z Hamburku do Prahy. Lodník Berka spouští do řeky plechovku, kterou na břehu okamžitě vylovil jeho komplic. V plechovce byly uloženy zlaté šperky. Chyběly tu však léky, které tam měly být. Berka později překupníka navštívil, obdržel peníze na další zboží a vysvětlil mu, že dodavatel léků se neobjevil. Opilý se pak vrátil na loď.Ráno je Berka nalezen mrtev a celá jeho kajuta je obrácena vzhůru nohama. V Berkově náprsní kapse kriminalisté našli 18 000 korun a pod podlahou kajuty krabici s léky. Podezřelým se stává strojník Šimek, který není od příjezdu lodi k nalezení.


Na německém návodu přiloženém k léku jsou neviditelným inkoustem vepsány zatím neznámé šifry. Bezpečnost předá Berkovy osobní věci jeho sestře Hejné. Tu kontaktuje překupník, ale protože je sestra sledována, je prozrazen.Strojník Šimek byl předveden, ale o kolegově smrti ještě neví. Na cestě z Hamburku mu Berka prozradil, že chce "šífaření" nechat a nabídl mu, aby převzal jeho obchody. Zeman žádá Šimka o spolupráci. Ten souhlasí.


Šimek dostal od překupníka obvyklých 20 tisíc korun a instrukce. Na loď byl místo Berky přijat Zemanův kolega Jiří Hradec.

V Hamburku Šimek získal 20 zlatých šperků. Když se vyptával na léky seznámili ho s Pírkem, který mu nejprve vyhrožuje, že ho nechá zatknout, ale vzápětí mu nabízí, že zničí kompromitující materiály, když do Československa propašuje neznámého muže. Šimek souhlasí a muže schová ve strojovně lodi.

V Praze se Pavlu Bláhovi daří nepozorovaně uniknout z lodi.Hradec posílá do Prahy zprávu, že se do Československa vrací Pavel Bláha, který republiku dramaticky opustil v únorových dnech roku 1948. Bláhovi se však podaří v Praze z lodi nepozorovaně uprchnout. Začíná pátrání.


(premiéra dílu 7.2.1976)


ukázky ze scénáře:

Kalinova kancelář I.

Kalinova kancelář II.

díly seriálu:

08. Strach

09. Loď do Hamburku

10. Vrah se skrývá v poli


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.