www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Romance o nenápadné paní (1956)

Eva Vondrová, pokladní na železniční stanici Praha-Západ, je obviněna ze zpronevěry rychlíkových příplatků a jízdenek v hodnotě 18 500 korun. Popírá, že by je ukradla a vyloučila, že by nechala pokladnu někdy otevřenou nebo půjčila někomu klíče. Je odvolána z pokladny a prozatím zaměstnána jako uklízečka.


Když Lída Zemanová vycházela ze školy, ve které učila, zahlédla plačící malou Evičku Vondrovou před nápisem, že její matka je zlodějka. Odvedla ji domů, kde byla svědkem hrubého chování jejího manžela. Lída proto večer požádala svého manžela o pomoc, přestože to nespadá do jeho kompetence.

Eva Vondrová v rozhovoru s Lídou Zemanovou.


Zeman se tedy s podporučíkem Stejskalem dávají do práce. V nádražní kavárně se setkávají s místním staršinou, který jim podává informace o zaměstnancích. Při vyšetřování u pokladen dochází k ostré výměně názorů, během které je pokladní Kalčík postižen mrtvicí a za pár dnů umírá.

Podezřelým se nejdříve stává Evin kolega Sojka, který o ní měl zájem. Dokonce mu tajně předala kufr. V něm jsou ale jen její osobní věci, které před manželem chtěla ukrýt. Sojka je odvezl k její matce.Lída Zemanová jednoho dne přivedla na kriminálku malou Evu, které doma nikdo neotevřel, a proto se vrátila do školy. Když Zemanovi dorazili do bytu, našli Vondrovou mírně přiotrávenou léky, které dostala od své bývalé kolegyně Maxové.


Několik svědků kriminalistům potvrdilo, že lístky z ukradené série, koupili u Kalčíka. Ten se tedy, díky svým vysokým životním nákladům, stal dalším podezřelým.Vondra se od své ženy odstěhuje a vyzvedává si po skončení školy dceru, kterou odmítá manželce vrátit. Když se k němu Evička druhý den po škole nevrátí, vydává se za manželkou na nádraží, kde ji udělá nepříjemnou scénu, které náhodou přihlíží Zeman se Stejskalem. Nešťastná Eva chce skočit pod přijíždějící vlak, ale Zeman ji dohání a strhává stranou.Lída zjistila, že Evička má na těle modřiny. Odpoledne ji proto nechala v družině a vydala se za Maxovou, u níž teď Vondra i s Evičkou bydlí. Maxová se jí přiznává, že Evičku nesnáší a prozradí se i v případě krádeže jízdenek. Přidělané klíče ji dal Vondra. Donutila pak Kalčíka, aby kradené lístky prodával. Do bytu Maxové vzápětí přichází Zeman.Malá Eva zůstává u Zemanů do doby, než se její matka vrátí z nemocnice.

(premiéra dílu 17.4.1977)


 

díly seriálu:

12. Kleště

13. Romance o nenápadné paní

14. Konec velké šance


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.