www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Modrá světla (1963)

ukázky ze scénáře:

Uplynuly dva roky od chvíle, kdy v Západním Berlíně pod koly Hacklova auta málem zahynula Hanka Bízová - agentka československé rozvědky s krycím jménem Stardust.


Televizní redaktor Holan se mezitím stal zahraničním zpravodajem ve Frankfurtu. Přijel na pár dní do Prahy a se svou přítelkyní Irenou pyšně sleduje v televizi svůj ostrý komentář o situaci v Západním Německu. Chtějí jít spolu na večeři, jenže zazvoní telefon a z původně plánovaného večera ve dvou není nic, protože se musí sejít s doktorem Salabou.


Ten Holanovi vyřizuje, že má odjet do západoberlínského baru White Lines za Hacklem. Holanovi se nechce, protože má dobré postavení a je rozhodnut se vším u Hackla skončit. Salaba mu, pro tento případ, ukazuje kopii dopisu s kompromitujícími údaji.


Holan odjíždí na letiště. Je však pod kontrolou Státní bezpečnosti. Kalina se obává, že emigruje. V jeho kanceláři propuká ostrý spor mezi ním a majorem Žitným. Ten naopak Holana ven pustit chce. Je to riskantní hra Státní bezpečnosti. Nakonec ho pouštějí.


Hackla zajímají Holanovy zpravodajské možnosti. Hackl mu ukazuje tajné dokumenty akce White Lines, které mohou vést k ukončení politického režimu v ČSSR (viz. 24. a 25. díl). Hackl chce získat pro západ co nejvíce umělců a vědců a také informace o tajném systému Hamza. Proto měl Holan při koncertu v Rudolfínu sedadlo vedle budoucí přítelkyně Ireny. Ta totiž pracuje v Akademii věd.


Hackl za to Holanovi nabízí pět tisíc liber. Ten má dvě podmínky: dvojnásobek peněz a potom konec spolupráce. Hackl souhlasí.


S Holanem se v baru White Lines setká i Hanka Bízová. Holan ji nabízí, aby s ním odjela pryč.


Hanka o jeho nabídce přemýšlí, souhlasí a dává mu tip, jak získat za svou zpravodajskou práci víc, než mu nabízí Hackl.


Holan proto jede k Severnímu moři na ostrov Hellborn navštívit Fantu, který dříve než se seznámil s Hacklem, pracoval v brněnské zbrojovce. Nyní je ochoten s Holanem vyjednávat a zároveň se Hacklovi pomstít za to, že byl z Bílých linek, po zastřelení vrátného před dvěma lety, propuštěn. Holan předstírá, že tu natáčí reportáž.


Holan se vrátil do ČSSR. V televizi běží jeho další ostře protikapitalistická reportáž. Irena mu donesla tajné materiály z výzkumu systému Hamza. Holan má druhý den odjet do Německa, ale nechce ji sebou vzít. Říká ji, že později, až se jí podaří vycestovat do Jugoslávie. Pohádají se a Irena spolyká prášky.


Ráno Holan jede na letiště - ale sám. Kalina se Žitným opět znají každý jeho krok. Opět mají pochybnosti o jeho vycestování. Žitný v tom vidí rozkrytí dalších zajímavých kontaktů.


Kalina posílá Zemana, coby kriminalistu, do Holanova bytu, aby vyzvedl Irenu, kterou potřebují jako důkaz proti Holanovi. Irena je však mrtvá, otrávila se prášky a alkoholem. Státní bezpečnost zjišťuje, že Irena měla v Akademii věd přístup k tajným materiálům, které chybí.


Kalina se Žitným chtějí, aby se letadlo s Holanem vrátilo, ale jeho řízení už mezitím převzala německá strana.


Zeman se schází se Salabou. Vydává se za obchodníka Strojimportu, který chce s Hacklem spolupracovat. Salaba pošle Zemana na Hellborn za Fantou, který má kontakt s Američany.

Do Prahy telefonuje major Wilde z Východního Německa. Západoberlínská policie prohlásila Hanku Bízovou za nezvěstnou. Kalina se Žitným nevědí, co si o tom mají myslet: zradila nebo ne? Mají v úmyslu poslat za ní Hradce, který to může rozluštit.


Holan se s Hankou setkává na Hellbornu. V patách je mu ale Hradec. Holan jde za Fantou a začne ho vydírat. Chce víc peněz a chce se dostat do Hamburku k jednání s Američany. Jako pojistku pošle balíček s Ireninými dokumenty na místní poštu. Heslo prý prozradí až po jednání v Hamburku.


Fanta nelení a jedou spolu do Hamburku. Cestou Fanta zastaví v lese, napadne Holana a chce od něho slyšet heslo. Holan ho před namířenou zbraní prozradí. Vzápětí jej Fanta sráží ze skály do moře.

Fanta chce od Holana vědět heslo, aby se mohl zmocnit dokumentů.Na poště Fanta zahlédne Hanku, jak vyzvedává zásilku. Jenže je tu i Hacklův muž Böhm. Ten okamžitě posílá Hacklovi telegram. Mezitím Fanta sleduje Hanku. Oba dva pak ještě sleduje Hradec. Fanta přepadne Hanku a ukradne ji tašku s dokumenty. Hradec Hanku najde a pomáhá ji. Neví jestli ji má věřit. Myslí si, že přijela pouze za Holanem. Hanka doufá, že jí Holan všechno řekne. Chtěla se prý přes něj napojit na hamburskou centrálu. Žádá Jirku o návrat do Prahy.


Fantu s dokumenty u jeho vozu překvapí Böhm. Donutí ho, aby spolu odjeli k Fantovi domů. Za Fantou jde i Hradec, ale s jeho manželkou ho najdou s prostřelenou hlavou.


Za Hankou do hotelu přijíždí Hackl a ukazuje ji její tašku s dokumenty. Vyznává jí lásku a slibuje, že jí už nikdy nenechá samotnou. Pak spolu odjíždějí v člunu. Hradec je sleduje. Fantova žena však Hackla zastřelí. Hackl sebou strhává do vody i Hanku, která s ním ve vodě dlouho zápasí, ale oba se utopí. Hradec přijede na člunu pozdě.


Z opuštěného člunu bere k sobě Hančinu kabelku s dokumenty.


V Praze Zeman Kalinovi říká, že dokumentů se nikdo cizí nedotknul a Holanem naexponovaný film byl vyvolán až v Praze. Tudíž tajné československé materiály nikdo nepovolaný neviděl.Ale co akce White Lines? Co západní rozvědky na naši šťastnou společnost chystají? (viz. 24. a 25. díl) A co Hanka Bízová? Zradila? To neví nikdo, jen ona. Kalina v závěru obrací pozornost mužů v kanceláři na její fotografii a ptá se, zda její krásné oči mohly zklamat.

(premiéra dílu 5.6.1977)


ukázky ze scénáře:

Vinárna Klášterní sklep

Kalinova kancelář I.

Hacklův byt

Kalinova kancelář II.

Kalinova kancelář III.

V písečných dunách na Hellbornu

díly seriálu:

19. Třetí housle

20. Modrá světla

21. Pán ze Salcburku


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.