www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Křížová cesta (1954)

Děj navazuje na 9. díl. Na podzim 1952 zakotvila v Čechách loď z Hamburku. Před Prahou z jejího podpalubí zmizel diverzant Bláha, který k nám byl ze zahraničí vyslán, aby rozvracel lidově demokratickou republiku. Cestoval tajně, přesto sledován Jiřím Hradcem. Jeho stopy však zmizely.


Do Krásného Pole přijíždí odborník na varhany Michálek. Po dohodě s památkovým úřadem má opravit kostelní varhany. Michálek hned po příjezdu schovává v kostele pod devátý obraz Křížové cesty obálku. Přitom jej však zpozoruje místní farář.


V městečku stojí ženský klášter. Má však být zrušen a místo něj tu bude ústav pro mentálně postižené děti.


Michálkova hra Bachovy Toccaty na varhany je signálem pro abatyši. Posílá sestru Marii do věže kláštera, kde se skrývá Bláha. Na tento signál čeká, aby mohl pokračovat ve své cestě naší zemí. V noci jde tajně do kostela a pod obrazem hledá avizovaný vzkaz. Ten tam ale není.


Pavel Bláha v rozhovoru s abatyší.Obálku vzal farář, protože chtěl farnost i věřící uchránit od zásahu Bezpečnosti. Abatyši poté oznámil, že obálku našel a ví, kdo se v klášteře skrývá. Nabídl abatyši zpověď, ale ona odmítla. Farář řekne o obálce i Michálkovi, který se málem zhroutí.


Bláha se vrátil zpátky do skrýše ve věži kláštera, protože bez obálky, kde jsou kontakty a peníze, nemůže nikam jít. Je přesvědčen, že spolu s abatyší bojují proti společnému nepříteli. Abatyše ho ujišťuje o loajálnosti s odbojem proti komunistům. Bláha u nás hledá spojení do Polska nebo Maďarska, kde jsou blíže převratu, který západní centrály připravují i v Československu.

Abatyše nabízí Bláhovi pomoc - plastickou operaci. Ten ji na oplátku slibuje, že na ní a její řád nezapomene. Abatyše ho posílá na Moravu k matce představené jistého kláštera, která má spojení na význačného plastického chirurga.


V kostele je ráno nalezen mrtvý farář. Do Krásného Pole proto přijíždějí Zeman a Stejskal. V autě s nimi sedí i Hradec, kterého poslal major Kalina, protože vražda může být provokací.

Místní lidé se proti jejich příjezdu bouří a na příslušníky SNB nenávistně pokřikují.


Kunsthistorička, doktorka Koterová, vypovídá jak našla mrtvého faráře. Doktor po ohledání těla konstatuje, že farář byl zasažen svícnem do hlavy, upadl spánkem na opěradlo židle a zemřel.


Zeman se dozvídá, že kostelník Volštát ráno odjel do města. Tady si ho na záchytce příslušníci SNB vyzvedávají. Volštát přiznává, že když našel zavražděného faráře tak vzal ze stolu 20 tisíc, které tam ležely a jel se do města opít.


Varhaník Michálek se přiznává, že za úplatu občas nosil do klášterů různé dopisy a balíčky, které mu dával nějaký člověk z Prahy s přezdívkou regenschori. Do Krásného Pole také přinesl obálku, ale její obsah nezná. Silně věřícího varhaníka "bezbožné" počínání kriminalistů pobuřuje. Ti ho považují za náboženského fanatika. Kriminalistům řekne, že o obálce věděla abatyše.


Zeman s Hradcem dostávají od Kaliny rozkaz nastudovat řeholní a církevní řády, aby mohli s abatyší promluvit. Ta je přijímá pouze před klášterem a do objektu jim přístup neumožní s odkazem na klášterní řády. Hradec se jí pokouší zlomit svou znalostí pohnuté historie řádu.


Nakonec je abatyše vpouští na nádvoří, kam svolává i řádové sestry. Zeman k nim hovoří o vině, trestu a svědomí. Z řady vystupuje sestra Marie, která Bláhovi nosila jídlo. Protože je řád zrušen, abatyše nemůže zabránit jejímu předvedení na Bezpečnost.


Mladá řádová sestra, která nedokáže lhát, Bezpečnosti všechno řekne. I to, že její rodiče odešli za hranice a ona si od své pomoci Bláhovi slibovala možnost je kontaktovat. Kalina jí otcovsky nabádá, aby si užívala života, protože je krásný.


Ze státobezpečnostního hlediska je případ skoro uzavřen. Pouze Bláha zmizel. Vyšetřování vraždy se také uzavírá. Faráře zavraždil řidič památkového ústavu Falta, kterého farář překvapil při loupeži v kostele.

(premiéra dílu 7.4.1977)


ukázky ze scénáře:

Klášterní hovorna

V krásnopolském kostele

Prostor pod sakristií

Zemanova kancelář

Klášterní hovorna

Nádvoří kláštera

Kalinova kancelář

díly seriálu:

10. Vrah se skrývá v poli

11. Křížová cesta

12. Kleště


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.