www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Bílé linky (1961)

Major Žitný s náčelníkem radioslužby netrpělivě čekají v centrále československé rozvědky na šifrovanou zprávu od agenta s krycím jménem Stardust. Je to jeden z nejschopnějších lidí a naléhavě žádá o osobní kontakt kvůli White Lines - Bílým linkám.


Kalina se Žitným přemýšlejí, co může heslo White Lines znamenat a proč se ozývá od mnoha agentů z celého světa a nyní i z Berlína. Domnívají se, že se zřejmě jedná o nové spiknutí Západu proti Československu.Kalina se obává, že setkání se Stardustem by mohla být léčka, protože dosud o osobní kontakt nežádal. Zeman, který je u jednání nabízí, že se se Stardustem sejde, protože je v té době na kriminalistickém symposiu ve východní části Berlína. Kalina jeho nabídku odmítá s tím, že to je věc Státní bezpečnosti. Kalina se Žitným rozhodnou, že na schůzku půjde Jirka Hradec, který je právě v Kodani a Zeman mu v Berlíně předá instrukce.


Zeman se cestou vlakem do Berlína v jídelním voze seznamuje s rozjařilým doktorem Salabou z Textilany a trochu vážným televizním redaktorem Ivo Holanem. Salaba se mezi řečí zmiňuje, že velmi dobrým zákazníkem Textilany je firma Benson & Benson, která v západní části Berlína vlastní bar White Lines a on že je stálým klientem tohoto podniku. To Zemana zaujme.


Do Berlína přilétá i Hradec. Na letišti jej, po nutné konspiraci, vyzvedne major východoberlínské státní policie Wilde. Všichni tři pak upřesňují plán akce.

Wilde, Zeman a Hradec upřesňují plán akce.Hradec odjíždí na schůzku se Stardustem do stanice metra U-Bahn, která je v západní části města. Ke svému úžasu zjišťuje, že Stardust je jeho dávná přítelkyně Hanka Bízová, která v roce 1957 opustila s Arnoldem Hacklem Československo.


Hanka mu sděluje, že Hackl si z Londýna přivezl tajné seznamy a plány akce White Lines. Vzpomínají také na dávné časy a před rozchodem si v jednom baru zatančí.


Jsou však sledováni Hacklovými muži. Hackl a šéf baru Fanta naslouchají hlášení agenta a přou se, zda je Hanka spolehlivá. Když agent hlásí, že oba vypadají jako milenci, přikazuje Hackl, aby "toho frajera" vyfotili. Pak si prohlíží Hradcovu fotografii a žárlí, protože si myslí, že schůzka byla intimní.


Hackl zpovídá Hanku po jejím návratu, kde byla a s kým. Ta si vymyslí, že byla na plovárně. Hackl jí ve vzteku řekne, že mu lže. Hanka sice zahlédne na stole obrácenou fotografii, ale nepřikládá ji žádnou váhu.

Hradec seznamuje Zemana a Wildeho s tím, co mu řekla Hanka. White Lines je krycí název nové akce západních rozvědek vůči Československu. Jedná se o tzv. trojského koně sestaveného z nejrůznějších čs. občanů - vědců, umělců i dalších významných lidí, které chtějí použít pro sabotáž a špionáž. (viz. 24. a 25. díl)


Všichni tři přemýšlejí jak seznamy získat. Hradec dostal od Hanky otisk klíče Hacklova trezoru. Zeman se chce vypravit do baru, ale z Prahy přišel rozkaz, že akci provede Hradec, protože je pro Zemana příliš nebezpečná tím, že ho Hackl zná. Zeman nabízí Hradcovi, že ho seznámí se Salabou.


Hradec se v baru White Lines potkává se Salabou a redaktorem Holanem. Vrátný však pozná, že Hradec je onen muž, se kterým se sešla Hanka, a kterého on potom vyfotil. Pod záminkou, že mu ukáže fotografie slečen, ho odvede do zákulisí. Tam mu ukáže fotku ze setkání s Hankou a začne ho vydírat. Hradec mu nabízí dvojnásobek za získání Hacklových seznamů.


Hradce při odchodu z baru zahlédne Fanta a ohlásí to Hacklovi. Ten rozhodne, aby Hradce sledovali. Fanta se s kumpány za ním vypraví a na stanici podzemní dráhy jej přepadnou. Hradce zachrání až příjezd soupravy.


Salaba nabízí Holanovi, že pokud bude potřebovat marky, Hackl mu je rád půjčí a Holan mu pošle koruny na konto. Hackl se s Holanem na této transakci dohodnou. (viz. 20. díl)


Hradce v zuboženém stavu dovede do hotelu Salaba, který ho našel v parku. Zeman tu na něho čeká, ale předstírá, že Jirku nezná. Ten mu stačí říct, že vrátný z baru je ochoten spolupracovat a schůzka s ním se uskuteční druhý den.


Na schůzku s vrátným Zbyškem jde tentokrát Zeman. Žádá ho, aby ofotil seznamy z Hacklova trezoru. Ten je ochoten udělat to za třicet tisíc marek. Bude to pro něho odplata Angličanům za špatně zorganizovaný útok polských legionářů v bitvě u Arnheimu v roce 1944.


Hanka jde s Hacklem do divadla, aby Zbyšek mohl ofotit seznamy. Hradec na něho čeká v jakémsi baru, ale protože se ho nedočká, odchází. Je však napaden Fantovými kumpány, kteří ho unesou do White Lines. Tam už leží zmlácený Zbyšek a na Hradce volá, že nic neprozradil. Fanta však chce od Hradce vědět co měl s vrátným za obchody.


Dochází ke rvačce, při které je Zbyšek zastřelen. Předtím než zemře stačí Hradcovi pošeptat, že mikrofilmy mu do hotelu doručí dívka. Hradcovi se podaří z baru uniknout ve chvíli, kdy přijíždějí Hackl s Hankou. Hackl se ho snaží zastavit, ten ale naskočí do jejich auta, kde ještě sedí Hanka, a ujíždí. Hackl jej začne pronásledovat. Jirka chce po Hance mikrofilmy, ale ta žádné nemá. Říká Jirkovi, aby ji vyhodil za jízdy z auta, aby si Hackl nemyslel že jsou ve spojení. Ten nechce, ale nakonec jí z auta vyhodí a ujede na východ Berlína.


Striptérka z baru, manželka vrátného Zaza, přichází do hotelu, kde bydlí Hradec se Zemanem a nechává na recepci balíček s mikrofilmy.


Zeman se vrací do Prahy opět ve společnosti doktora Salaby. Na nádraží se vítá s Kalinou a Žitným. Předává jim mikrofilmy.


Hradec se vrátil do Kodaně a Hanka musí za trest vystupovat v baru jako striptérka.

(premiéra dílu 21.5.1977)


ukázky ze scénáře:

Radiosál čs. kontrarozvědky

Kalinova kancelář

Krycí byt státní policie I.

Západoberlínské bistro

Krycí byt státní policie II.

Bar White Lines

díly seriálu:

17. Prokleté dědictví

18. Bílé linky

19. Třetí housle


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.