3. prosince 1989
- Prezident republiky jmenoval novou federální vládu. Pod vedením Ladislava Adamce má celkem 20 členů, z toho 15 členů KSČ. OF i VPN tuto vládu odmítlo.
- Od půlnoci 4.12. mohli občané ČSSR vycestovat do Rakouska bez výjezdních doložek, celních prohlášení, devizových příslibů a víz. (týkalo se pouze Rakouska)
4. prosince 1989
- Na Václavském náměstí v Praze se sešly desetitisíce lidí, aby demonstrovaly proti složení nové vlády. Kritizováno bylo především zastoupení ministrů za KSČ, které neodpovídalo současné situaci. Na závěr demonstrace zazpíval hymnu Karel Gott společně s Karlem Krylem.
- Štáb OF se přestěhoval z divadla Laterna magika do Špalíčku na Jungmannově náměstí.
- V televizi vystoupil poprvé veřejně od 17.11. prezident Husák.
- V Moskvě prohlásili vedoucí představitelé 5ti států Varšavské smlouvy, že vstup jejich vojsk do Československa v srpnu 1968 znamenal vměšování do vnitřních záležitostí čs. státu a musí být odsouzen.
5. prosince 1989
6. prosince 1989
- L. Adamec jednal s OF o doplnění sočasné federální vlády.
7. prosince 1989
- Dopoledne oznámil premiér Adamec prezidentu republiky demisi federální vlády. G. Husák pověřil sestavením nové vlády Mariána Čalfu, dosavadního ministra vlády bez portfeje, člena KSČ.
- Miloš Jakeš a Miroslav Štěpán byli vyloučeni z KSČ pro hrubé politické chyby.
8. prosince 1989
- Prezident republiky vyhlásil amnestii, týkající se trestních činů podvracení republiky, poškozování zájmů státu světové socialistické soustavy, pobuřování a dalších podobných.
9. prosince 1989
- Po jednání u kulatého stolu předal ve 21.30 hod. Marian Čálfa zástupcům rozhodujících politických sil složení nové federální vlády.
10. prosince 1989
- po 13. hodině odvolal prezident Husák dosavadní vládu a zároveň jmenoval novou vládu (Vláda národního porozumnění) v čele s Mariánem Čalfou (21 členů, z toho 10xKSČ, 7x bezpartijní, 2x ČSS, 2x ČSL)
- Prezident Husák oznámil předsednictvu FS ČSSR svou abdikaci.
- Byla ukončena stávka divadel.
- V opuštěném lomu v Záluží u Plzně byly na ploše 100m2 páleny dokumenty StB a krajské správy Bezpečnosti.
- Během uplynulého víkendu navštívilo Rakousko 250 000 občanů.
|
11. prosince 1989
- Sdružení Pacem in terris oznámilo kardinálu Tomáškovi ukončení své činnosti.
- Kandidáty na funkci prezidenta republiky byli postupně navrženi Čestmír Čísař, Václav Havel a Alexandr Dubček.
- Na základě rozhodnutí federální vlády začalo odstraňování železné opony na našich hranicích s nesocialistickými státy - neboli ženijně technických zátarasů.
- Socha prezidenta Masaryka byla téměř po 50 letech vysekána ze zdi v jevičkovském pivovaru.
12. prosince 1989
- Federální shromáždění odsoudilo intervenci do Československa v roce 1968.
14. prosince 1989
- Po 50 letech přijel na návštěvu Československa Tomáš Baťa. Všude byl vítán s nadšením.
15. prosince 1989
- Na plenárním zasedání ONV Gottwaldov bylo rozhodnuto městu opět vrátit název Zlín.
- V budově SBČS na Vávlavském náměstí byl do provozu uveden první bankomat, umožňující výběr peněžních prostředků ze sporožirových účtů.
21. prosince 1989
- Předseda federální vlády s oběma místopředsedy zastavil činnost Správy vyšetřování StB a přijal opatření k rozpuštění jejich útvarů.
- Vláda ČSSR ukončila vyplácení osobních důchodů.
- Na probíhajícím mimořádném sjezdu KSČ byl přijat akční plán. Jeho součástí bylo rozhodnutí o rozpuštění Lidových milicí ke dni 21.12.1989. Generálním tajemníkem byl zvolen L. Adamec a prvním tajemníkem Vasil Mohorita.
23. prosince 1989
- V nápravném zařízení v Banské Bystrici vznikly po nevyjasněné smrti jednoho z odsouzených nepokoje, které se později rozšíříly i do dalších NZ. Cílem protestů bylo zlepšení životních podmínek odsouzených.
27. prosince 1989
- Z Paříže přicestoval do Prahy po více než 40 letech vydavatel exilového týdeníku Svědectví Pavel Tigrid.
28. prosince 1989
- Na 19. společné schůzi obou sněmoven FS byl dočasně změněn volební zákon. Díky tomu mohli být sněmovnou zvoleni noví poslanci, kteří nahradili odstupující.
- Na 19. společné schůzi obou sněmoven FS byl předsedou FS zvolen Alexander Dubček.
|