www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Třetí housle (1962)

Jan Zeman si bere za manželku Blanku Mutlovou. Na svatební hostinu jedou spolu a s kolegy do Karlových Varů. Cestou předjíždějí autobus z Mnichova, zájezd na mezinárodní přehlídku psů.


Karlovarští příslušníci VB sledují auto, které zaparkovalo na zákazu zastavení a ujelo bez zaplacení pokuty. U auta je zatčen pan Vašek ve chvíli, kdy do něj hází květinu. Příslušník ho perlustruje. Vašek je houslista; v orchestru hraje druhé housle. Květina je pro paní Vlastu, manželku dirigenta.


Vašek přichází pozdě na zkoušku orchestru a dirigent mu hrozí partem třetích, neboli němých, houslí. Stejný vůz, který karlovarští příslušníci VB sledují, má i Zeman. Jeho kolega v něm zrovna veze Kalinu.


V hotelu mezitím jedna bohatá dáma platí falešnou stokorunou, načerno směněnou za marky. Německý obchodník dostává od podivného muže peníze platné před měnovou reformou.


Bohatá dáma při fotografování psů náhodou zachytila i falešného obchodníka.


Dirigent přes podivného muže, pana Hankeho, shání marky, aby mohl koupit psa své ženě. Do kšeftování s penězi je zapleten i vrchní z hotelu, kde probíhá Zemanova svatební hostina.


Hanke navštěvuje Bena, aby od něj koupil psa a ukradne mu pouzdro s houslemi, protože si myslí, že v něm budou peníze. Hanke má dvojníka - muže, který je mu velmi podobný a také chodí s houslovým pouzdrem - pana Vaška.


Kriminalisté z Prahy se baví nad řidičským malérem jejich kolegy, vrchní má však strach, že je prozrazen jejich obchod. Vrchnímu přinese jeho známý z Růžové lázně magnetofonový pásek. Je na něm nahrán i večírek Hankeho s paní Vlastou. Hanke omylem ukradne kriminalistům jejich vůz, protože stejný má i Vlasta.

Vašek jde do Růžové lázně zkontrolovat magnetofon. Je však přistižen jedním z veksláků-masérů. Hanke je při útěku Zemanovým vozem sledován bohatou paní z hotelu. Tu pak také kriminalista pátrající po voze u něj najde.


Masér mezitím mučí Vaška skotskými střiky, až se přizná, že magnetofon tam dal kvůli špehování Vlasty a Hankemu vyměnil peníze za trest. Přiznává, že miluje Vlastu. Masér po něm chce prošlé peníze, pro kšeft s Němci. Vašek má u sebe i marky.

Svatební pár, major Pavlásek a plukovník Kalina.Na magnetofonu je nahrán i rozhovor příslušníka VB s Vlastou, u které je na manikúře. Příslušníci VB chytají ve škodovce kriminalistů dirigenta Břízu. Ten auto považuje za své vlastní. Ve voze má i Hankeho, který vůz zaměnil.


Masér přinese housle vrchnímu, chtějí si peníze rozdělit. Zeman poznává, že masér je bývalý trestanec. Vrchní pokládá svatbu za fingovanou. Jde se proto i s houslovým futrálem udat Zemanovi. Masér opět krade auto kriminalistům. Svatba se změní ve vyšetřování. Zeman jde na přehlídku zatknout Wolfa.

(premiéra dílu 24.5.1977)


 

díly seriálu:

18. Bílé linky

19. Třetí housle

20. Modrá světla


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.