www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Prokleté dědictví (1960)

Jednoho dne je vlakem zachycena Růžena Formanová. Plukovník Pavlásek, na poradě ukazuje 28 stokorun, které byly uloupeny z poštovního vozu v roce 1954. Nyní se našly u Formanové. Ta je však v hlubokém bezvědomí, má přerušenou míchu a nemůže vypovídat.Poručík Stejskal navštěvuje její dceru Julii, která studuje v Praze vysokou školu. S matkou prý mluvila večer před nehodou. Formanová ji měla za svobodna. Peníze ji vezla na kolej. Julie se za matku a její pověst stydí a peníze odmítla.


Zeman se Stejskalem jedou na Formanové pracoviště v Kladně. Tady se Jan Zeman po sedmi letech znovu setkává s Blankou Mutlovou, která je vedoucí brigádnického domova. Od ní se dozvídá, že Formanová žila neuspořádaným životem. Pracovala tu jako uklízečka.


Blanka posílá Zemana za bývalým přítelem Formanové, Gargelou. Od něj se dozvídá, že se ve Špindlerově Mlýně seznámila s jistým Ledvinkou, za kterým jezdila neznámo kam.


Blanka zve Zemana na večeři, při které spolu hovoří o svých osudech. Oba byly tragické. Blanka přišla o muže rukou západoněmeckého agenta v Plánici roku 1953, Honza přišel o ženu rukou diverzanta Bláhy v roce 1957.V oběhu se objevují další kradené bankovky. Tentokrát jimi zaplatil Drábek za novou motorku. Peníze si půjčil od Formanové. Prý je měla v kufru ve skříni u sebe na pokoji. Drábek se zmiňuje o jejím dalším příteli, Jardovi, kterého poznal při oslavě u ní na pokoji, a jenž bydlel ve stejném domě jako ona. Nosil myslivecký klobouk.


Na šachtě pracuje muž v mysliveckém klobouku. Ledvinka se ho ptá, kam dal peníze a kdy viděl Formanovou naposledy. Muž v klobouku tvrdí, že vůbec nechápe o čem Ledvinka mluví. Ledvinka ho donutí, aby ho schoval u sebe, dokud se nenajdou peníze.Muž v klobouku se jmenuje Jaroslav Rusňák. Je to recidivista s pracuje jako brigádník na šachtě. Blanka vyslechla jak telefonoval do Karviné Ledvinkovi. Zeman předvolává Rusňáka do Blančiny kanceláře k výslechu.Rusňák přiznává, že zná Ledvinku a Gargelu z vězení, kde spolu seděli v jedné cele, ale popírá, že by se spolu stýkali. Naposledy se viděli před rokem u Formanové, kde oslavovali propuštění z vězení. Gargelu občas potkává, ale ten s ním nemluví, protože si myslí, že mu přebral Formanovou. S Ledvinkou si prý jednou telefonoval, ale Blanka najde ve výpisu že mu volal devětkrát.Zeman Rusňáka propouští. Vyhledá Gargelu a uhodí na něj, proč mu lhal, že neznal Ledvinku před setkáním ve Špindlerově Mlýně. Gargela se vymlouvá, že nechtěl Formanové ublížit, když je na tom špatně.


Poví Zemanovi, že Ledvinka byl ve vězení nejenom za zanedbání bezpečnostních předpisů, jak se Zeman domnívá, ale i za úmyslnou sabotáž, která mu ale nebyla prokázána.

Rusňák se v noci plíží s velkou plechovkou od barvy přes haldy do skladu a zařazuje jí do řady ostatních stejných plechovek. Poté se vrací do domku u šachty, kde schovává Ledvinku a žádá ho aby okamžitě odjel, protože po něm pátrá SNB. Při hádce se podřekne, že ví o penězích v kufru u Formanové. Ledvinka podezírá Rusňáka, že peníze ukradl a pronásleduje ho na opuštěném skladišti. Rusňák uteče do kaliště a začne se topit. V poslední vteřině Ledvinkovi řekne, že peníze jsou ve skladu barev v červeně označené plechovce. Ledvinka sebere Rusňákovu pistoli, která mu při rvačce vypadla a odchází.


Formanová se v nemocnici probírá z bezvědomí. Je u toho i Zeman, který ji okamžitě vyslýchá. Formanová doznává, že doma měla kufr se 3 000 korun, který si u ní schoval Ledvinka. Řekl jí, že to jsou peníze po bratrovi, který emigroval. Pod vlak skočila proto, že z Ledvinky dostala strach poté, co dala peníze Drábkovi na motorku.


Zapřísahá Zemana aby nic neříkal dceři, rozčílí se a upadá opět do bezvědomí. Plukovník Pavlásek pověřuje Zemana, aby po Ledvinkovi vyhlásil veřejné celostátní pátrání, a aby našel Rusňáka.


Ledvinka se schovává u skladu plechovek. Zeman marně hledá Rusňáka. Stejskal přiběhne s tím, že dva horníci viděli na šachtě Ledvinku. Zeman se Stejskalem pronásledují Ledvinku v labyrintu chodeb. Když ho nakonec Zeman zažene do slepé chodby, Ledvinka ve své hlouposti vystřelí a způsobí tím výbuch a požár celého dolu.


K závalu přijíždějí Pavlásek i Blanka. Stejskal už je venku, ale Zeman s Ledvinkou jsou stále za závalem. Situace je zkomplikována tím, že před závalem je hromada svářecích bomb, které hrozí výbuchem.

Poručík Stejskal je již venku. Za ramena jej drží plukovník PavlásekZeman se zatím probírá k životu a probouzí Ledvinku, kterému výbuch způsobil ochrnutí obou noh. Zeman se ho snaží marně vyprostit. Záchranný tým se snaží svářecí bomby odstranit. Ledvinka se přiznává, že peníze mu skutečně dal bratr, který provedl loupež v roce 1954 a požádal ho, aby mu je pohlídal dokud se nevrátí z cizinecké legie. Přiznává také, že se Rusňák utopil v kališti. Poté umírá.


Zeman je ze závalu vysvobozen. Navštěvuje Blanku doma a společně oslavují jeho záchranu a připíjejí si na budoucnost.


(premiéra dílu 15.5.1977)


ukázky ze scénáře:

V Blančině garsonce

Na šachtě (po závalu)

díly seriálu:

16. Dáma s erbem

17. Prokleté dědictví

18. Bílé linky


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.