www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Klauni (1967)

V poetické malostranské vinárně Konírna recituje básník Pavel Daneš verše Francois Villona a plamenně hovoří o právu básníka na vzpouru. Mezi diváky sedí také Lída Zemanová se svým kamarádem Petrem. Zeman ale nesmí vědět, že je tady. Doma řekla, že je s pionýrskou recitační úderkou v domově důchodců.


Během přestávky Daneš sedí na baru se svou přítelkyní, redaktorkou Konečnou, které se mezi sklenicemi s alkoholem svěřuje, že ho jeho milá, herečka Eva Moulisová, vyhnala z domu.


Na její radu jde za Evou do šatny a snaží se jí odprosit, ta ho ale odmítá.


Petr se Lídě svěřuje, že je členem Danešovy skupiny mladých básníků. Daneš si k nim přisedá a objednává tři koňaky. Mezitím začíná další část představení. Na jevišti zpívá šansony Eva Moulisová.


Opilý Daneš začne její vystoupení rušit hlasitými poznámkami a veřejně ji ostouzí. Dochází mezi nimi k přetahování. Náhle padne výstřel a Eva se skácí raněná k zemi. Daneš prchá z vinárny, ale na dvoře ho chytne a Veřejné bezpečnosti předá vrchní Sháněl.


Zeman pověřuje nadporučíka Stejskala a podporučíka Gajdoše výslechem svědků. Ti mu řeknou, že mezi svědky je i jeho dcera. Zeman jí i Petrovi přísně vyčiní a pošle domů.


Vrchní Stejskal režíruje literární večery ve vinárně, podnik v podstatě postavil na nohy on. Daneše považuje za gaunera.


Stejskal navštěvuje Moulisovou v nemocnici. Ta Daneše označuje za toho, kdo jí způsobil zranění. Za Evou přicházejí na návštěvu profesor Braun, tajemník svazu Šanda a redaktorka Konečná. Stejskal je proti, protože během vyšetřování by Eva neměla přijímat návštěvy.


Zeman vyslýchá Daneše v cele předběžného zadržení. Protože má básník z předešlého večera okno, popíše mu, co se ve vinárně stalo. Když se Daneš dozvídá, že střílel po Evě, rozpláče se.


Plukovník Kalina předvolává Zemana na Ministerstvo vnitra. Tentokrát se netváří nijak příjemně. V denním tisku se objevil článek s nařčením, že Bezpečnost střelbu zinscenovala, aby odůvodnila razii na kulturní frontě. Deníky přetiskly i Danešovu úvodní řeč o svobodě projevu. Kalinu děsí, že zprávu převzala i západní média.


Plukovník Žitný promítá Zemanovi film natočený skrytou kamerou, aby mi ukázal, koho zatkl. Na filmu je zachycen Perry Stein, kulturní atašé, který nastoupil v Praze po smrti Hackla a Holana. (viz. 18. a 20. díl) Steinův byt je umístěn u kulturního domu odkud může, spolu se západními novináři, sledovat průběh každé akce. Nedávno tu proběhl sjezd uměleckého svazu a Stein telefonicky usměrňoval diskusi.


Ve svém bytě také pořádá dýchánky českých intelektuálů s hovory o kultuře, literatuře i politice. Častými hosty tu jsou Konečná, profesor Braun, tajemník Šanda i Daneš.


Žitný pouští Zemanovi i tajně pořízenou zvukovou nahrávku Danešových a Braunových názorů na politiku. Z nich vyplývá, že Stein se svými druhy něco chystá. Žitný k tomu promítá nepříliš kvalitní diapozitivy pořízené "přes dvě okna".


Šofér tajemníka Šandy přiváží na kriminálku vzkaz od Moulisové, že odvolává svou výpověď v níž obvinila Daneše, s tím, že ji učinila v horečce a v šoku. Zeman je však přesvědčen, že Moulisová je ovlivněna skupinou lidí, kteří ji navštěvují v nemocnici. Jede za ní do nemocnice, ale ona se nervově zhroutí a nevypovídá.

Zeman s Gajdošem jdou do Konírny, kde právě probíhá zkouška nového představení. Zemanovi se to nelíbí, protože má obavy, že zneužívají středověkého básníka k provokacím. Zeman pak vrchnímu Stejskalovi vyhrožuje zavřením podniku. Ten říká, že se raději nechá zavřít než, aby byl vyhoštěn z kulturní fronty za spolupráci s Bezpečností.


Lída má zaražené vycházky, učí se doma s Petrem. Na návštěvu přichází Stejskal. Přinesl také rukopis Danešovy knihy básní připravené k vydání. Říká Zemanovi, že musí Daneše propustit z vazby, protože nemají proti němu žádné důkazy a navíc uplynulo zákonných 48 hodin. Stejskal prý byl na kontrarozvědce a varuje Zemana, že se pouštějí do něčeho, co jim nepatří, do vysoké hry.


Petr říká Zemanovi, že některé básně z Danešovy sbírky psal on pro Lídu. Předává také Zemanovi nábojnici, která hned po výstřelu přilétla k jejich stolu. Tehdy se pro ní sehnul on a ještě muž v károvaném saku.


Zeman zjistí, že oním mužem je obyčejný žižkovský zloděj Ferda a vyhledá ho v hospodě. Ferda mu vypráví, že ho Daneš začal brát do společnosti, aby tam okrádal ty, kteří vedli plamenné diskuse o politice a kumštu. Ferda také sebral pistoli ve vinárně a dal ji redaktorce Konečné.


Zeman si předvolává Daneše. Ten se cítí ukřivděn a ve vazbě Zemanovi složil báseň. Ten ho však usvědčuje, že báseň nenapsal on, ale středověký básník Villon. Ukazuje mu také Petrovu výpověď, nábojnici i zapalovač. Daneš se ale stále odmítá přiznat k činu.


V Konírně probíhá rekonstrukce případu. Jsou sem předvoláni všichni zainteresovaní. Redaktorka Konečná navštěvuje Evu v její šatně. Říká jí, že Pavlův případ je pro ní princip pro boj za českou kulturu a výhružně dodává, že pokud bude svědčit proti Danešovi, bude ji za to celá kulturní fronta nenávidět.

Profesor Braun a Zeman u lůžka Moulisové.Do probíhající rekonstrukce zasahuje plukovník Kalina. Bere si Zemana stranou a říká, že dostal rozkaz z nejvyšších míst vyšetřování ukončit, propustit Daneše a zapečetěný spis odeslat na ministerstvo vnitra. Zeman ho přesvědčuje, že má proti Danešovi důkazy. Unavený Kalina odchází a Zeman je připraven rekonstrukci ukončit. Po posměšné poznámce pronesené jedním z herců Kalina energicky přikáže, aby se v rekonstrukci pokračovalo.


Eva Moulisová před všemi Zemana obhajuje, že jediný chce najít pravdu. A přiznává se, že v ten večer se postřelila sama, protože po tom, co o ní veřejně Daneš řekl, se jí už nechtělo žít.

(premiéra dílu 13.1.1980)


ukázky ze scénáře:

Poetická vinárna I.

Nemocniční chodba

Kalinova kancelář

Technická místnost

Nemocniční pokoj

Poetická vinárna II.

U Zemanů doma

Žižkovská hospoda

Zemanova kancelář

Herecká šatna ve vinárně

Poetická vinárna III.

díly seriálu:

23. Šťastný a veselý

24. Klauni

25. Štvanice


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

související texty:

krize ve straně a společnosti na konci roku 1967


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.