www.TOTALITA.cz

cyklus Kde je pravda? - pořad: Rovnováha

Publicistický pořad věnovaný rovnováze strategických zbraní mezi USA a SSSR v polovině 80. let. V úvodu se dozvídáme, že americký ministr zahraničí Burns v září 1945 na konferenci v Londýně řekl sovětské delegaci, že nevzdají-li se svého stanoviska, vytáhne z kapsy atomovou bombu.


Následuje inscenovaný rozhovor novináře s ministrem zahraničí USA Casperem Weinbergerem. Na smyšlené otázky následují autentické odpovědi, převzaté ze skutečných rozhovorů, projevů a přednášek. Zahraniční politiku nehraje Pentagon ani ministerstvo zahraničí, ale americký prezident. USA podporují vojenské změny uvnitř SSSR. Mír zavládne tehdy, až USA a spojenci rozloží sovětské impérium. Je třeba využít všech vojenských a hospodářských slabin v zemích RVHP. Jednat se SSSR o zbraních středního doletu. Zelené barety podniknou akce ve východní Evropě. V USA budou budovány takové vojenské systémy, kterým bude SSSR čelit s obtížemi, neúměrné náklady by otevřely nové prostory pro velké vojenské soutěžení a učinily by předešlé vojenské investice zastaralé. USA bude nadále posilovat americký jaderný potenciál.


Navazuje beseda s komentátorem Ivanem Brožem a zahraničním redaktorem Čs. rozhlasu Karlem Kvapilem. Kvapil objasňuje, proč se USA snaží o rozumnou dohodu se SSSR. Brož říká, že mezi strategické síly patří dálkové bombardéry, rakety s doletem 5.500 km, zbraně V 52, letouny Tupolev 95 a mezikontinentální balistické rakety. Ve Vídni při podpisu smlouvy SALT 2 si představitelé obou mocností vyměnili početní údaje. Podle Kvapila jsou rakety středního doletu důležitější pro jednání USA k docílení převahy nad SSSR. Rakety Pershing mají dolet 4.500 km a mají být umístěny v NSR.


Beseda je vystřídána rekonstrukcí zasedání amerického senátního výboru pro zahraniční otázky, před kterým vypovídá vedoucí agentury pro zbrojení a odzbrojení Jimmy Rostow o vztahu ke smlouvám o omezení vojenského zbrojení.


Rostow: "Vyhnout se následkům jaderné války. V případě jaderné války mezi SSSR a USA přežije ten, kdo má rakety. Návrh koncepce - nedat Rusům nic zadarmo, jednat s nimi podle prezidenta Johnsona. V Ženevě probíhá jednání mezi SSSR a USA. Prezident Reagan předložil návrhy, aby USA získaly převahu pouze u kategorie pozemních raket (zbavit SSSR jaderných sil). SSSR má naopak všechny kategorie snížit o 20 a to i u nových raket pro dálkové dolety nad 600km."


Kvapil dodává: "Reaganova nulová varianta chce od SSSR, aby přijal nepřijatelné, neboť se jedná o propagandistický trik. SSSR má jednostranně odzbrojit, jinak USA umístí v Evropě 572 raket." A Brož doplňuje: "Nová kvalita zbraní Pershing 2 - uletí vzdálenost za 8 minut, to pak nezbývá čas na politické rozhodnutí, raketa je nezachytitelná radarovými prostředky. Je to snaha o jednostrannou převahu USA nad SSSR, nastává vážná situace v Evropě, nastává nové kolo zbrojení."


Následuje výčet vojenské a politické taktiky amerických prezidentů: Truman - pojem Zadržování komunismu, atomové bomby na SSSR; Eisenhower - doktrína Hromadná odveta, preventivní válka proti SSSR; Kennedy - Pružná reakce; Nixon - Realistické odstrašování, rozklad světa socialismu, větší zbrojení aktivita Spojenců; Carter - nesmyslná teze o Možnosti omezené jaderné války, kterou je možno vyhrát; Reagan - Totální konfrontace se SSSR.


Kvapil vidí obranu v nárůstu světového hnutí, je třeba udržet mír a odstraňovat nedůvěru. Přikládá význam pražskému Shromáždění za mír a život proti jaderné válce. Brož uzavírá citací Ronalda Reagana: "Rakety MX řadím mezi své nejlepší přátele."


Účinkují:

Jan Veselý (redaktor vedoucí besedy)

RSDr. Ivan Brož (publicista)

Karel Kvapil (zahraniční redaktor Čs. rozhlasu)

Jan Pohan (představitel Caspera Weinbergera)

Petr Svoboda (představitel reportéra)

Otakar Brousek (představitel Jimmyho Rostowa)

František Skřípek (představitel člena senátního výboru)

Scénář:

RSDr. Ivan Brož


Režie:

Martin Chlupáč

Premiéra: 31. května 1983

© Československá televize Praha, Hlavní redakce publicistiky a dokumentaristiky, 1983


příklady dalších pořadů:

40 let UNESCO

Americká iluze

Americká víza

Americká spravedlnost

Akce Terminal

Bruselský masakr

Rok 2000 - člověk nebo stroj?

Kosmické dobrodružství

Neonacisté

Norimberské právo

Nejen případ Barbie

Obchodní válka

Osídlování pohraničí


Obchodem proti válce

Obyčejný sionismus

Odzbrojení - kdo je proti

Politikové na prodej

Norimberský proces

První výstřel příští války

Revanšismus - 40 let po válce

Rozhovor na zítřek

Rovnováha

Sami proti sobě

Spravedlnost pro všechny

Syndikát smrti

Všichni prezidentovi muži

Život bez práce



související texty:

kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

Čs. televize po Srpnu 1968


cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

30 případů majora Zemana - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.