www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Pán ze Salcburku (1964)

Rudi Lorenz si na tržišti koupí pytlík třešní a tímto smluveným znamením osloví rodinu v Trabantu. Svou totožnost si navzájem ještě potvrdí několika předem určenými větami.


Rudi snadno proveze tuto rodinu v nákladovém prostoru svého kamionu do Rakouska. Tady předá své pasažéry a nechá si za každého zaplatit 700 západoněmeckých marek. Zároveň je upozorněn na příštího zákazníka, na jehož cestě bude mít i finanční podíl.Když se Rudiho budoucí zákazník vrací do Prahy svým taxíkem, vběhne mu do cesty srna a auto sjede ze srázu do lesa. Těžce potlučený se ještě pokouší ukrýt album s drahocennými poštovními známkami, ale zranění podlehne.


Kriminalisté získali stopy vedoucí k vzácným exponátům uloupeným předchozího roku na Jubilejní výstavě v Poštovním muzeu. Stejskal se Zemanem prohledávají taxikářův byt. Doprovází je domovník Wimmer. Zeman nachází na psacím stole lístek s místem setkání, poznávacím znamením i kontrolními větami.


Po jejich odchodu se Wimmerova manželka přiznává, že si myslela, že si jdou pro ně. Wimmerovi jsou do loupeže zjevně zapojeni, ale o taxikářově smrti nic nevědí a obávají se jeho výpovědi. Oba spolupachatelé měli být za tři dny i s lupem propašováni přes hranice. Wimmer chce, i přes společníkovo zatčení, na schůzku s Lorenzem přijít.


Do restaurace hotelu Paříž Wimmer sice dorazí, ale zahlédne Zemana a raději uprchne. Nikdo nepřichází, proto Zeman osloví Lorenze sám a použije získané informace. Lorenz si ho na druhý den vyzvedne na stejném místě spolu s rodinou východoněmeckého vědce. Zeman nasedne k Lorenzovi do vozu sám a východní Němci jedou za nimi.

V Benešově se jim však Lorenz záměrně ztratí s tím, že to bude pro ně dva výhodnější. Zeman má u sebe miniaturní vysílačku, díky níž ho kolegové sledují. Lorenz rychle sjede z dálnice na lesní cestu. Sledovačce se tím ztrácejí.


Zastavuje u rybníka a s pistolí v ruce žádá Zemanův "kufřík se zbožím". Zeman mu zbraň vyráží, ale při zápase ho Lorenz udeří do krku a on ztrácí vědomí. Lorenz nasouká Zemana zpátky do auta, vůz spustí do rybníka a mizí i s kufříkem.

Zeman hovoří v autě s Lorenzem. V rukou drží inkriminovaný kufřík.Sledovačka přijíždí k rybníku právě v čas. Vyprošťují Zemana a nechávají ho v kritickém stavu převézt do nemocnice.


Lorenz stopem dojel ke kamionu svého kolegy, který na něj i na uprchlíky už čekal. Zpočátku je překvapen, že Lorenz přichází sám a odmítá ho ze strachu z Bezpečnosti do vozu pustit. Peníze ho však nakonec přesvědčily. Jakmile nastartoval, byli oba zatčeni.

(premiéra dílu 26.12.1979)


ukázky ze scénáře:

Parkoviště na rakouském území

Kalinova kancelář I.

Kalinova kancelář II.

V autě u rybníka

Kalinova kancelář III.

díly seriálu:

20. Modrá světla

21. Pán ze Salcburku

22. Tatranské pastorále


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.