www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Poselství z neznámé země (1971)

Příběh navazuje na předchozí díl, v němž se major Hradec stal rukojmím Alberta Mestreye, bývalého nacisty a nynějšího majitele firmy UTC.


Do Prahy dorazily špatné zprávy. Hradec je několik dní nezvěstný a Barkl mrtev. Zeman s podplukovníkem Žitným si dávají vše do souvislostí a očekávají, kdo přijde vyjednávat a především co bude za Jirkův život požadovat.


Hradcovo vězení je velice luxusní. Nikdo ze služebnictva a Mestreyových hostů mu neprozradí, kde se přepychové sídlo nachází, natož jak ho může opustit. Společnost mu tu dělá krásná Inge, Mestreyova přítelkyně.


Bezpečnost v Praze kontaktuje Corrense, o kterém vědí, že v poslední době měl se Štefkem a Sachlovou několik schůzek a je podezřelým ze Štefkovy vraždy. Corrense zadrží.

Inge Schellerová a Jirka Hradec.Mestrey svému vězni prozradí, co za něj bude výměnou požadovat - číslo švýcarského konta, založeného nacisty z židovských peněz. Listina s číslem konta byla při ústupu německých vojsk zakopána na území Československa. Correns a Štefek měli za úkol ji vyzvednout.

Mestrey namlouvá na magnetofonový pásek své požadavky do Prahy a chce po Hradcovi, aby na pásek potvrdil, že je opravdu rukojmím a že žije. Hradec však odmítá cokoli říct.


Bezpečnost požadovanou listinu nemá. Propustili proto Sachlovou s tím, že je může přivést na její stopu. Jejich předpoklad se vyplnil. Sachlová je nechtěně zavede k tajnému úkrytu. Listina byla předána dešifrovacímu oddělení, které číslo konta rozluštilo.


Hradec se skoro volně pohybuje po Mestreyově sídle. Jednoho dne ho kontaktuje kubánský agent Rodrigo, jehož úkol na Mestreyově případu je dokončen a stejně jako Hradec, potřebuje toto nedostupné místo opustit.


Rodrigovi se podařilo podplatit pilota helikoptéry, který pod záminkou lesního požáru přiletí do oblasti a oba uprchlíky vyzvedne. Ještě před opuštěním ranče bude nutné otevřít Mestreyův sejf, který obsahuje zajímavé materiály schopné rozbouřit politické kruhy.


Bezpečnost v Praze mezitím chystá předání listiny a majora Hradce.


Jednoho brzkého rána založí Rodrigo fingovaný lesní požár. Hradec díky přinesené výbušnině otevírá Mestreyův trezor. Strhne se přestřelka a Hradec prchá. Na místo požáru odjíždí James Spellman, Mestreyův muž. Zjišťuje, že požár je fingovaný a oznamuje to svému šéfovi.


Mestrey si uvědomuje, že je-li Hradec na svobodě, nemusí se dostat k požadovanému číslu konta. Apeluje proto na Spellmana, který Hradce pronásleduje, aby po něm nestřílel, protože ho potřebuje živého.


Helikoptéra se blíží na kopec, ale nemůže kvůli střelbě přistát. Hradec je Spellmanem zasažen. Kubánský agent záhy Spellmana zastřelí. Dopraví raněného Hradce do helikoptéry, ale ten těžkému zranění podlehne.


Hradec je pochován na hřbitově v Kateřinské Hoře, kde se narodil, a kde pracoval.


(premiéra dílu 16.2.1980)


ukázky ze scénáře:

Žitného kancelář I.

Mestreyovo sídlo

Planina na pokraji bažin I.

Zemanova kancelář

Planina na pokraji bažin II.

Žitného kancelář II.

díly seriálu:

27. Rukojmí z Bella Vista

28. Poselství z neznámé země

29. Mimikry


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.