www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Loupež sladkého "I" (1947)

Zeman při ranním běhu lesem narazí na, v tu chvíli, opuštěnou podezřelou sanitku. Ukáže se však, že v ní jsou řidič Jirka se slečnou Kamilou.


Jedné noci dojde k nehodě, která se stane recepčnímu hotelu Zlatá koruna. Při noční jízdě na motorce ztratí svého spolujezdce Adolfa Barvíře, který trpí cukrovkou a během cesty dostal záchvat. Nutně potřebuje inzulín. Recepční nehodu ohlašuje na oddělení SNB.


Jan Zeman v rozhovoru s řidičem sanitky Jirkou Hradcem.
Na místo nehody jede Zeman s místním lékařem, MUDr. Knappem. Na místě zjišťují, že saniťák Jirka nemá ani jednu ampuli inzulínu, ačkoli by jich měl mít dvacet. Zeman s ním proto odjíždí do města na lékařskou pohotovost pro ampule.


Doktor Knapp, naštěstí pro Barvíře, nachází v jeho kapse vlastní krabičku inzulínu. Knapp obviňuje recepčního, že se v hotelu kšeftuje s inzulínem, protože balíček s inzulínem, nalezený u Barvíře, pochází ze sanitky.


Zeman na pohotovosti nenajde ani jednu ampuli. Seznamuje se však se zdravotní sestrou Dášou, která bydlí v podkroví.

Barvíř je zachráněn, ale skupina šmelinářů je v ohrožení. Zeman se vyptává doktora Knappa, ale ten odmítá cokoli prozradit. Je totiž spolčený s Dášou a trpí její styky s nelegálními prodejci, dvacet ampulí inzulínu prodala své služebné.


Dáša má v Praze známého primáře, od kterého chce doktor Knapp sehnat tisíc ampulí inzulínu. Jedna nemocného stojí 500 Kčs. Knapp, kterému za války zahynula celá rodina, pije. Proto se ocitl v Kateřinské Hoře.


Recepční po sepsání protokolu zve Zemana na oběd, ten odmítá a od kolegy se dozvídá, že recepční nemá čistý trestní rejstřík.


Zeman jde vyslechnout řidiče sanitky Jirku Hradce. Ten tvrdí, že Barvíř mu inzulín ukradl, protože je účetním v autodílně, kde byl se sanitkou den před nehodou.


Doktor Knapp posílá Hradce do Prahy pro tisíc ampulí inzulínu. Dáša mu však vystavila žádost na dva tisíce ampulí, protože prý se na tom s primářem v Praze dohodli. Potom telefonuje do hotelu Zlatá koruna, aby se připravili na zásilku. V hotelu se ukrývá Barvíř, a protože nemá dostatek peněz, na léky, je schopen udělat cokoli, i ukrást dodávku inzulínu z Prahy.


Hradec veze inzulín z Prahy, ale je na silnici oslněn a se sanitkou vytlačen ze silnice. Svědkem incidentu je slečna Kamila, která na Hradce čeká. Viděla i Barvíře v autě jedoucím kolem. Kamila jde nehodu nahlásit na služebnu SNB.


Zeman s sebou na místo nehody opět bere doktora Knappa a společně hledají Hradce, který v sanitce není. Zraněného a v bezvědomí ho za chvíli nacházejí. Poblíž najdou i další auto s mrtvým Barvířem. Zlodějem inzulínu nebyl, vše zorganizovala Dáša se skupinou šmelinářů z hotelu Zlatá koruna.


Zeman nabízí Hradcovi práci u Sboru národní Bezpečnosti.


(premiéra dílu 18.1.1976)


ukázky ze scénáře:

Knapp odmítá Zemana

Knapp a Krčmová o inzulínu

Hradec s úředníkem o politických partajích

Knapp vypráví Zemanovi o své minulosti

díly seriálu:

02. Vyznavači ohně

03. Loupež sladkého "I"

04. Rubínové kříže


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.