www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Mimikry (1972)

Vyprávění začíná halucinogenním snem mladé dívky Olgy Halámkové, která požila drogy. Trojice vlasatých mladých lidí: Josef Borůvka, Soňa Hýblová a Kamil Moudrý, kteří jí drogu dali, se jí snaží vzkřísit. Dívka je pravděpodobně mrtvá. S trojicí se seznámila v klubu, kde chtěla text jejich songu Bič boží. Trojice dívku zanechává v lese a prchá.


Dívku o hodinu později nachází paní venčící psa. Doktor Veselý konstatuje smrt způsobenou zástavou srdce následkem intoxikace nekvalitním heroinem. Zeman a poručík Gajdoš navštěvují její rodiče, aby jim oznámili tragickou událost a zahájili vyšetřování. Rodiče o drogách nic netušili.


Na stavbě, kde je zaměstnán Borůvka, se objevuje Vondřich, který ho viděl s Olgou a nyní ho vydírá. Borůvka se Hýblové svěřuje, že s Vondřichem testoval ostrahu místního letiště, protože plánují ozbrojený únos letadla. Vondřich jim dodal zbraně.


Zeman si s dcerou Lídou a jejím přítelem Ivanem povídají o textu songu Bič boží, který se mu nelíbí a snaží se od nich zjistit více o mrtvé Halámkové, především o jejích nelegálních aktivitách mezi studenty.


Lída s Ivanem jdou na koncert skupiny Mimikry, kterou tvoří Borůvka, Moudrý a Hýblová. Zpívají mezi studenty populární song Bič Boží, se kterým mají velký úspěch.


V zákulisí koncertu je i Vondřich, který skupině přinesl drogy. Sám si jednu píchne a blábolí o blahobytu a štěstí. Borůvka a Hýblová se k němu po koncertu přidají. Mezi členy skupiny panuje nervozita kvůli smrti Halámkové i z plánovaného únosu letadla.


Po skončení koncertu sledují Lída s Ivanem celou skupinu až do bytu Moudrého a informují o tom Zemana. Jeho zajímá, zda s nimi nebyl Vondřich, ale Lída s Ivanem si nikoho takového nevšimli.


Vondřich se svou přítelkyní Taťánou zkoušejí, zda se dají propašovat do letadla zbraně v zavinovačce mimina. Podaří se jim to, protože mimino je k neutišení a nervózní pracovnice aerolinií chce mít prohlídku matky s křičícím dítětem už za sebou. Únos je naplánován na další týden.


Ivan jde na vlastní pěst do bytu k Moudrému, s tím, že ho posílá Olga Halámková. Borůvka s Moudrým se ho pokusí napadnout, ale Ivan jim řekne, že dole na něj čeká parta, čímž je vyplaší. Zeman Ivanovi za tuto akci vynadá, ale je potěšen tím, že se skupina prozradila, že Halámkovou znala.

Vyšetřovatelé zjišťují, že Moudrý rezervoval na příští den pět letenek z Mariánských lázní do Prahy. Rozhodují se k zadržení skupiny Mimikry.


Moudrý, Borůvka a Hýblová čekají na Vondřicha a jeho přítelkyni na letišti, ale odlet se blíží a musí jít k osobní prohlídce. Poručík Gajdoš je zatýká a odváží na výslech kvůli smrti Halámkové. Hýblová se při výslechu zhroutí a přiznává se, zatímco Borůvka s Moudrým stále zapírají a tvrdí, že Olgu v parku pouze našli.


Vondřich s Taťánou a miminem přijeli na místní letiště na poslední chvíli. Jdou hned na osobní prohlídku. Mimino brečí a pracovnice aerolinií pospíchá s odbavením. V poslední chvíli si však cosi uvědomí a sáhne ještě do zavinovačky. Nic nenajde a Taťána může projít do letadla.

Dvě třetiny skupiny Mimikry. Borůvka s Hýblovou.Během letu si Vondřich na toaletě píchne drogu a poté jde k pilotům a namíří na ně pistolí. Taťána namíří na cestující a žádá, aby zachovali klid.


Vondřich požaduje, aby piloti letadlo otočili do Mnichova. Ti na jeho výzvu nereagují, a proto Vondřich jednoho pilota zastřelí. Letadlo nakonec přistává v Mnichově.


Zeman se Žitným vzdávají na ruzyňském letišti hold ostatkům zastřeleného pilota a doufají, že německá strana bude mít dostatek svědomí na to, aby vydala vraha.


(premiéra dílu 17.2.1980)


ukázky ze scénáře:

Zemanova kancelář I.

Před školou

Zemanova kancelář II.

Ruzyňské letiště

díly seriálu:

28. Poselství z neznámé země

29. Mimikry

30. Růže pro Zemana


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.