www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Rukojmí v Bella Vista (1970)

V zaparkovaném autě v centru Prahy je nalezen mrtvý muž. Je jím Karel Štefek, bývalý mezinárodní obchodní zástupce v Turecku. Jeho manželka, se kterou už několik let nežil, Zemana a poručíka Gajdoše nasměruje k Štefkově milence Lence Sachlové.Značně nervózní Sachlová nejprve zapírá, ale po chvíli přiznává, že se Štefkem chtěli uprchnout ze země a žít ze Štefkova švýcarského konta. Odkud se peníze na konto dostaly ji však nikdy nezajímalo.Po výslechu je sledována a tak se jí nezdaří zbavit se kompromitující magnetofonové kazety s nahrávkou ze Štefkova auta. Nastražila ji tam Štefková, aby zjistila co si její muž povídá s milenkami. Místo milostného povídání je na kazetě torzo rozhovoru Štefka s neznámým mužem. Štefek říká něco o Moravě a o zemi s měděnou půdou. Zeman se Žitným přemýšlejí, co to může znamenat.Podezřelým z vraždy se stává Josef Barkl, lodník z lodi jménem Morava, která převáží lokomotivy do Chile. Jeho hlas na kazetě je identifikován.Neznámý muž, kterého Štefková s jejím manželem viděla, ale nebyl Barkl. Šlo o Williama Corrense, který léta pracoval v Ankaře a, stejně jako Štefek, spolupracoval s dopravní společností United Transport Company (UTC), které v té době byly tajně prodány československé železniční plány.Na Moravu se nalodí major Hradec, který se vydává za obchodního zástupce Lokomotivky, aby Barkla sledoval. O Hradcově pravé identitě i poslání ví jen kapitán lodi.Hradec zjistí, že v nákladovém prostoru se někdo skrývá a Barkl mu každý večer nosí jídlo a vynáší kbelík. Rozhodne se proto nákladový prostor prozkoumat. Dojde k nelítostné rvačce s černým pasažérem, při které se oba dostanou až na palubu. V zápalu boje však pasažér z podpalubí končí ve vlnách moře.Hradec žádá kapitána, aby otočil loď a neznámého zachránili. Kapitán to však odmítá, protože voda v těchto místech je plná žraloků. Incident je před posádkou utajen a Hradec bude sledovat, jak se Barkl zachová až zjistí, že jeho parťák v podpalubí není.

Prověření námořníci zjistí, že některé lokomotivy jsou znehodnoceny brusným pískem. Sabotáž má poškodit dobré jméno československého průmyslu a zároveň pomoci UTC v boji se znárodněnými chilskými měděnými doly. Spolehliví námořníci mezitím lokomotivy v utajení čistí.

Wunder Pepi a Josef Barkl ma terase hotelu.Barkl už mezitím zjistil, že parťák v podpalubí není. V přístavu vystupuje na pevninu a taxíkem odjíždí do hotelu Bella Vista. Tady se setkává s Pepim Wunderem, českým emigrantem. Ten už o zmizení černého pasažéra věděl. Podezírá Barkla, že ho zabil proto, že se nechtěl dělit o peníze.


Oznamuje mu, že na peníze si bude muset v hotelu počkat do doby, kdy budou přesvědčeni o stavu lokomotiv. Zakáže mu vzdalovat se z hotelu a zároveň mu představuje jeho dva hlídače holohlavého a šikmookého.


Hradec se ubytuje v témže hotelu. Také jeho Pepi kontaktuje. Večer Hradec tajně navštěvuje Barkla v jeho pokoji, říká mu o zjištěné a napravené sabotáži a nutí ho ke spolupráci. Barkl si uvědomí, že je v těžké pozici, a proto ráno tajně opouští hotel a utíká pryč. Cestou jej však dohoní jeho hlídači.Hradec pode dveřmi najde noviny, kde je fotografie zavražděného Barkla. Hradec zjišťuje, že k jeho pokoji se blíží šikmooký, holohlavý a muž v obleku. Hradcův pokoj je obklíčen, takže nemůže nikam utéci. Muž v obleku se představuje jako Mestrey. Informuje Hradce, že zná jeho pravou identitu a že je jeho rukojmím při vyjednávání s Prahou.

(premiéra dílu 3.2.1980)


ukázky ze scénáře:

V kapitánově kajutě

Žitného kancelář

Kapitánova kajuta

Barklův bungalov

Hradcův bungalov

díly seriálu:

26. Studna

27. Rukojmí v Bella Vista

28. Poselství z neznámé země


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.