www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Šťastný a veselý (1966)

Je Silvestr 1966. Na osobní oddělení v Blančině zaměstnání přichází nový topenář Bartoš a ptá se na Malíka, u kterého by se rád ubytoval, protože nemá kde přespat. Mezitím v podniku probíhá bujará silvestrovská zábava, do které Blanka přivádí i Bartoše. Připojují se k obecnému veselí.


Blanku však za chvíli zavolá náměstek, který dostal žlučníkový záchvat. Svěří se jí, že do podniku pozval revizi, protože zjistil, že někdo ve mzdové účtárně vyplácí neexistující osoby.


Malík u sebe ubytovává Bartoše. Sám se však chystá s přítelkyní Richtrovou, také zaměstnankyní podniku, na silvestrovskou zábavu do města. Bartoš však na něj něco ví.


U Zemanů se také chystá silvestrovská oslava, ale Blanka zapomněla v lednici v podniku šunku a tak se pro ní vrací. V podnikové umývárně najde úplně opilou účetní Karbusovou a tak zavolá záchranku.

Blanka Zemanová nachází účetní Karbusovou v umývárně.Zeman přichází Blance naproti do podniku a nestačí se divit, co se tu na Silvestra děje. Nic mu ale nebrání, aby se hned ujal vyšetřování. Prohledává dívčiny osobní věci a zjistí, že si na svůj plat nežila zrovna skromně a najde u ní výplatní pásky Havránka, který je v podniku pohřešován.

Zeman si myslí, že někdo dívku úmyslně opil a pak založil oheň, aby se zbavil důkazů o falešných výplatách. Chce ji vyslechnout, a proto volá do nemocnice. Tam mu řeknou, že už volali z kriminálky a informaci jim podali. O tom však Zeman nic neví.


Stejskal se jede podívat do podnájmu, kde Havránek bydlel. Bytná Bradová si však nevzpomíná, kdy Havránka viděla naposledy. Prý nájem zaplatil poštou před dvěma dny.


Honza s Blankou jdou do Havránkovy maringotky. Při její prohlídce Zeman nachází Bartošův vzkaz Havránkovi a vkladní knížku na jeho jméno, ze které někdo vybral padesát dva tisíce.


Malík se vrací zpět domů, aby zkontroloval Bartoše a přítelkyni posílá do varieté. Bartoš sbalil kufry a odjíždí. Malík, ukrytý v chodbě, ho pozoruje. Bartoš hledá Malíka ve varieté, ale nachází tam jen jeho přítelkyni. Ta se ho bojí a telefonuje Malíkovi. Když se mu nedovolá, kontaktuje Zemana, který slibuje, že do varieté někoho pošle.


V maringotce Bartoš vypovídá, že sem vlezl oknem, aby tu zanechal vzkaz. Havránek mu prý přislíbil práci v Blančině podniku a sehnal podnájem. Bartoš však musel tuto nabídku odmítnout kvůli rozvodu. Malík seděl v Ostravě ve vězení za podvody. V té chvíli přichází do maringotky Blanka s plačící Richtrovou, které Malík ukradl z bytu veškeré cennosti.


Nadporučík Stejskal zatím v nemocnici vyslýchá Karbusovou. Ta mu říká, že Havránkovu výplatu poslala do podnájmu na jeho vlastní žádost, o fingovaných výplatních páskách nic neví.


Malík je na nádraží zatčen. Přiznává se, že v podniku tajně vyplácel na Havránkovo jméno více peněz, než měl dostat a poté si je bral. Havránek na to přišel a začal ho vydírat. Potom mezi nimi vypukla rvačka a on Havránka zabil. Když zjistil, že se Karbusová začala zajímat o výplaty, rozhodl se jí i důkazy zlikvidovat požárem.


Případ je uzavřen ještě téhož dne před půlnocí. Zemanovi zvou Richtrovou a Bartoše do svého bytu a společně oslavují Nový rok.

(premiéra dílu 6.1.1980)


 

díly seriálu:

22. Tatranské pastorále

23. Šťastný a veselý

24. Klauni


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.