www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Růže pro Zemana (1973)

Ráno při odjezdu do práce najde Jan Zeman ve svém autě peněženku, kterou mu tu zanechal kapsář Jéňa. Prohlíží si obsah peněženky a jede za Jéňou. Přichází však pozdě, Jéňa je mrtvý. Doktor Veselý konstatuje smrt následkem proražení lebky. V Jéňově bytě se najde vražedná zbraň a několik vzácných předmětů před půl rokem ukradených ze státního zámku Lipná.


Zeman předvolává k výslechu domovnici Hejnou - známou z dílu Loď do Hamburku, která, jak říká, je napravená. Vypovídá, že u Jéni se hrál hazard a tu noc u něho byli na návštěvě dva muži.


Plukovník Žitný objeví v nalezené peněžence arabsky psanou větu: "Čtvrtek pětadvacátého, motel Konopiště mezi druhou a pátou" a poštovní známku s mikrotečkou a číselným kódem.


Kriminalisté nalezli majitele peněženky Johanna Sachse, pražského zástupce holandských firem obchodujících se zlatem a diamanty. Sachs se v motelu objevuje s Kuffou, který druhý den nakupuje ve starožitnictví Orfeus a odjíždí z Československa.


Zeman se inkognito vypravuje za vedoucím starožitnictví Kaunicem a nabízí mu ke koupi barokní psací soupravu, kterou nalezli u Jéni. Kaunic by soupravu mohl přijmout pouze do komise, protože z ní chybí nejdůležitější část.

Zeman v rozhovoru s napraveným dr. Salabou.
Mezi nimi leží barokní psací souprava.Ve starožitnictví pracuje také Salaba, známý z případů Bílé linky a Modrá světla, který také tvrdí, že se ve vězení napravil. Při Zemanově odchodu přichází za Salabou Sachs a projevuje velký zájem o Zemanovu barokní psací soupravu.


Žitný se Zemanem se domnívají, že Sachs něco tuší, ale rozhodnou se vyčkat. Mezitím poručík Gajdoš hlídá v bytě u domovnice Hejné. Do Jéňova bytu přichází neznámá dáma. Gajdoš za ní posílá domovnici, aby zjistila, zda pro Jéňu nemá vzkaz. Z jejich rozhovoru, který však Gajdoš neslyší, vychází najevo, že domovnice dámu viděla s Jéňou v domě v den jeho smrti. Hejná odpřísáhne, že kriminálce nic neřekne a dáma jí za to zaplatí tisíc korun.


Kriminalisté neznámou sledují. Jedná se o Michelle Mercierovou, přední dopisovatelku zahraniční agentury. Zeman ji chce předvolat, ale Žitný to zatím odmítá. Domovnice u dalšího výslechu vypovídá, že Mercierovou viděla jít do Jéňova bytu v den jeho vraždy. Byl prý s nimi ještě jeden muž. Domovnice ho popsala jako Kaunice. Hejná Zemanovi předává peníze, kterými jí Mercierová chtěla uplatit.

Zeman jde znovu za Kaunicem, který ale už zná Zemanovu pravou identitu. Vypravuje mu jak navštívili s Mercierovou Jéňu. Ta měla zájem o empírové hodiny pro sestru z Haagu. Na důkaz pravdivosti své výpovědi ukazuje Zemanovi dopisy se sestrou Mercierové.Na jednom dopise však chybí poštovní známka. Od Kaunice se Zeman dozví, že ji vystřihl Salaba. Při odchodu z Kaunicovy kanceláře se Zeman potkává s Mercierovou. Před Salabou a jeho kolegou Kornetem, dalším napraveným padouchem, jí vyslýchá.Chce od ní vědět, kde byla ve čtvrtek mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Kornet dostane záchvat žárlivosti a řekne, že Mercierová se s Jéňou znala. Salaba potvrzuje, že u Jéni skutečně byla. Mercierová návštěvu přiznává s tím, že Jéňa byl ještě v půl třetí ráno živý.Neznámý muž v montérkách povoluje matky nápravy Sachsova auta. Ten, aniž by cokoli tušil, autem odjíždí.Žitný nečekaně přijíždí za Zemanem do divadla a říká mu, že se musejí sejít se Sachsem, protože se rozhodl učinit přiznání ohledně kradených starožitností. Na dálnici jsou svědky Sachsovy autonehody, který ji nepřežil.Zemanovi a Žitnému nezbude nic jiného, než hlídat starožitnictví. V noci sem přijíždí Mercierová, Kornet a Salaba. Zeman jde za nimi dovnitř. Když je spolu s Gajdošem překvapí, zjišťují, že Kuffa je překupníkem drog a právě dochází k předávání peněz a drog mezi ním, Salabou a Kornetem.Strhne se přestřelka, při které Zeman Kuffu postřelí. Obviňuje všechny tři výtečníky z Jéňovy vraždy. Chce vyslechnout i Mercierovou, ale Žitný mu v tom opět zabrání a vypoví jí ze země. Zeman je překvapen jeho jednáním a propadá depresi. Večer se Blance svěřuje se svými obavami a mluví o svém odchodu do penze.Druhý den pracuje na matčině zahrádce za Prahou. Navštěvují ho tu Žitný a Mercierová, která mu předává obrovskou kytici růží. Žitný mu vysvětluje, že Mercierová pracuje pro československou rozvědku. Mercierová říká Zemanovi, že Jéňa vydíral Salabu kvůli kradeným starožitnostem a ten se v noci potloukal kolem jeho bytu, takže je patrně vrahem.Jéňa vydíral i Sachse. Ten dostal strach, a proto se rozhodl k přiznání. Kuffa se správně obával, že bude chtít Sachs na kriminálce mluvit a tím se přijde na jeho obchod s drogami. Proto mu povolil nápravu vozu.


Je však nejvyšší čas odjet na hranice. Mercierová a Žitný nastupují do vozu a odjíždějí.


Jan Zeman se za nimi dlouze dívá a pak jde s povzdechnutím za dcerou Lídou na zahrádku...


(premiéra dílu 24.2.1980)


ukázky ze scénáře:

Žitného kancelář I.

Žitného kancelář II.

Na dálnici


ukázky původně schváleného
a nakonec nerealizovaného scénáře:

fotokopie 1

fotokopie 2

fotokopie 3

díly seriálu:

29. Mimikry

30. Růže pro Zemanadalší odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.