www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Studna (1969)

Přestože vyhrál soud s plánickým farářem byl Jan Zeman v roce 1968 odvolán z místa náčelníka pražské kriminálky. Na jeho místo byl dosazen jeho dávný kolega a kamarád, kapitán Stejskal, který ho zradil.


Zeman nyní slouží na jednom žižkovském obvodním oddělení Veřejné bezpečnosti. Už neřeší kriminální případy ani nevypomáhá kolegům ze Státní bezpečnosti. Nanejvýš se hádá s žižkovskou bábou.


Jednoho dne za ním přichází Žitný, který se opět objevil v Praze a žádá ho o objasnění již uzavřeného hájnického mordu. Zeman by tak měl otevřenou cestu zpátky na kriminálku.


Zeman se tedy vydává na místo činu. Lidé ze vsi však o události nechtějí mluvit. Zdejší pomocník Veřejné bezpečnosti Maštalíř je skeptický, ale nabízí mu pomocnou ruku. Jdou se spolu podívat na vyhořelý statek, kde k tragédii došlo.


Syn zavražděných, filosof dr. Brůna, jako zázrakem pokus o vraždu přežil a jako jediný může vydat svědectví. Po té tragédii však má narušený duševní stav a léčí se v ústavu. Zeman o jeho dosavadní výpovědi pochybuje. Nechce se mu věřit, že by člověk pořezaný na rukou a krku byl schopen vylézt z hluboké studny, kam ho vrah shodil. Rozhodne se dokonce studnu sám zdolat. Ve svém věku však už má co dělat.

Jan Zeman získává informace od pomocníka VB Maštalíře.Z informací, které získává od hostinské a dalších obyvatel vsi, si pomalu skládá mozaiku o rodině Brůnových. Dozvídá se, že žena hrobníka Koštýře, který je také podezřelý, prý měla mladého Brůnu zbavit ostychu z žen. Koštýř se to měl dozvědět a vyhrožovat Brůnovým, že je všechny zabije.


Od upovídaného holiče se dozvídá, že mladý Brůna se loni politicky angažoval. Přinesl z Prahy výzvu Dva tisíce slov a přilepil je na Maštalířova vrata. Ten mu prý vyhrožoval, že ho dostane do vězení za politiku na jaře 1968. Maštalíř, podle holiče, mladému Brůnovi přebral děvče a ten se mu prý potom mstil.

Koštýř objeví na hřbitově otevřenou hrobku Brůnových a jde to oznámit Zemanovi, ubytovanému v místním hostinci. Zámek však není porušený. Někdo neznámý v noci obchází vyhořelý statek Brůnových. Zeman s Koštýřem proto jdou v noci na spáleniště a chytí tu Hurycha, bratra zavražděné matky Brůnové. Hledá tu schovaný rodinný majetek - zlato. Starý Brůna ho koupil od jednoho zubaře v době, kdy si myslel, že padne měna.


Zeman jede do psychiatrické léčebny za mladým Brůnou a odveze ho na místo činu, kde si nechá celý příběh převyprávět. Mladý Brůna rekonstruuje osudný den do nejmenších podrobností.Vrahem byl otec, který se stával čím dál více paranoidním, protože měl stále větší strach o zlato. Neustále proto zvyšoval hradbu kolem domu. K Brůnům každou neděli chodil na oběd strýc Hurych, aby ujedl z jejich majetku. Vždy se s otcem Brůnou pohádali.Jednoho nedělního večera, po ostré hádce s Hurychem otec sekyrou usmrtil svou ženu, synovi řekl, že nemá cenu být na světě, a aby šel do zahrady uřezat stromky. Poté podpálil dům. Nic po nich nemělo zůstat.


Syna donutil, aby se pořezal na zápěstí a krku a poté ho strčil do studny. Ve studené vodě se v mladém Brůnovi probudil pud sebezáchovy a začal, ač poraněn, šplhat nahoru. V polovině cesty jej však zpět srazil padající otec. Ve studni se spolu prali. Otec je chtěl oba utopit, ale syn, s touhou žít, otce přemohl a vyškrábal se nahoru. Pak utekl za strýcem do vedlejší vsi, který vymyslel příběh o neznámém vrahovi.


Mladý Brůna řekl Maštalířovi, že proti němu v politickém roce 1968 nic neměl, a že studenty proti němu poštval strýc Hurych.Maštalíře si vesničané, díky jeho spolupráci na vyřešení případu, začínají opět vážit. Maštalíř říká Zemanovi při jeho odjezdu klíčovou větu - poselství dílu: za rok 1968 se nemohu nikomu mstít, stejně jako se nemůžu mstít někomu, kdo byl nemocný a v horečce vykřikoval nejrůznější věci.


Po návratu do Prahy jde Zeman za náčelníkem kriminálky, kapitánem Stejskalem, odevzdá mu uzavřený spis a doporučí mu, aby si hned sbalil své věci.
Jan Zeman tedy "přežil" útok rozvracečů socialistického Československa, které předtím pomáhal odhalovat a stíhat a vrátil se na své původní místo - náčelníka pražské kriminálky.

(premiéra dílu 27.1.1980)


ukázky ze scénáře:

Žižkovské oddělení VB I.

Žižkovské oddělení VB II.

Hájická náves I.

Hájická holičská oficína

Zemanův hostinský pokoj

V zahradě vyhořelého domu

Hájická náves II.

Zemanova kancelář

díly seriálu:

25. Štvanice

26. Studna

27. Rukojmí z Bella Vista


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.