www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Tatranské pastorále (1965)

Do Vysokých Tater přijíždí filmový štáb, aby tu, na autentickém místě, natočil detektivku o vraždě se sexuálním motivem podle skutečné události. K natáčení jsou přizváni i kriminalisté, protože vrah dosud nebyl vypátrán a režisér se domnívá, že jeho film k vypátrání přispěje.


Zeman přistupuje k jeho nadšení skepticky. Kriminalisté tuší, kdo by mohl být vrahem, ale nemají důkazy. Režisér dotyčného podezřelého zakomponoval do scénáře jako vraha.

Major pražské kriminálky Pavlásek v rozhovoru se Zemanem.Drahotová měla, podle scénáře, přijet do Tater za Hrdličkou, snoubencem její sestry, který tam trávil dovolenou se synem z prvního manželství. Není však dokázáno, že se setkali. Drahotová se však seznámila s účastníky zájezdu z Třeboně. Ti jí nabídli, aby s nimi přespala v chatě Šuhaj. Oslavila s nimi konec zájezdu a pak se šla projít. Podle scénáře na ní před chatou čekal Hrdlička.


Podle výpovědí, které měli k dispozici kriminalisté, se však ráno rozloučila se zájezdem a odešla stezkou na Skalnaté Pleso. Tou dobou se tam vydal i Hrdlička se synem, ale nepotkali ji. O tři dny později pak natočil turista z lanovky stráň s její mrtvolou. Byla znásilněna a uškrcena vlastním šátkem. Podle scénáře to udělal Hrdlička, ale kriminalisté se nemohou shodnout, jak by to ve skutečnosti mohlo být.


Zeman odjel do Tater tzv. na rehabilitaci. Tady ho čeká podporučík Martin Gajdoš. Zdejší kriminalisté si myslí, že pachatelem byl někdo místní, ale v Praze se kloní k názoru, že se jednalo o náhodného sexuálního násilníka.


Mladou herečku nalíčí maskér tak věrohodně, že i starý číšník Theodor leknutím upustí tác.


Během natáčení se skriptce ztratí scénář. Někdo byl zřejmě zvědavý na závěr filmu, tedy odhalení filmového vraha. Zeman se vmísí mezi ostatní komparsisty a blíže poznává bývalého horolezce, kuchaře a manžela vedoucí podniku Horňáka. Jeho žena je prý pěkná semetrika.

Během večerního natáčení hledá Gajdoš v chatě a okolí ztracený scénář. Horňák před kamerou hraje na kytaru a zpívá jako před 10 lety. Číšník ale tvrdí, že tam Horňák tehdy nebyl. Prý si odešel pro peníze a už se nevrátil. Pan Theodor si prý tenkrát s Drahotovou povídal, protože se podobala jeho dceři.Gajdoše při hledání přepadne topič Kovalský, muž, který tehdy mrtvou nesl dolů. Jeho bratra zatkla Veřejná bezpečnost v Chebu kvůli pašování a on si myslí, že jde Bezpečnost po něm.


Podle scénáře Drahotová pod oknem viděla Hrdličku a nechala mu za stěračem vzkaz. Ten přišel o půl hodiny dříve a čekal na ní před chatou.Zeman zasahuje do natáčení, čímž velice rozčílí režiséra, který vzteky vyběhne z chaty. Po chvíli se spolu opět sejdou ve sklípku, kde všechno při víně proberou. Gajdoš přiveze Zemanovi ztracený scénář, který našel topič na smetišti za chatou.


Zeman s režisérem připraví léčku. Režisér rozpoutá hon na scénář a naznačí, že by mohl být na smetišti. Na snímku z utajeného fotoaparátu se objeví vedoucí chaty Horňáková. Jediný člověk, který nemohl spáchat sexuální vraždu. Horňáková však někoho kryje.Herečka představující Drahotovou nechce před kamerou upadnout na zem v místě, kde se stala vražda doopravdy. Natolik tu ožila atmosféra dávné vraždy. Natáčení mezi ostatními pozoruje také Hrdlička. Podle herce, který je mu podobný usuzuje, že je stále podezřelý. Hrdličku zahlédne režisér a shání Zemana.Na oddělení VB vyjde najevo, že Hrdlička v původním výslechu lhal, když tvrdil, že se s Drahotovou nesetkal. Nyní přiznal, že se setkali. Měl jí rád, ale Drahotové bylo nepříjemné přebrat své sestře snoubence. Až v Tatrách se odhodlala. Měli se sejít na druhý den, ale už nepřišla.Zeman se od místního příslušníka VB dozvídá, že Horňák není alpinista, jak o sobě tvrdí, ale bezmocný opilec. Zeman proto na něj nalíčí past. Horňák se snaží ukrást peníze z Gajdošova pokoje. Když vychází ven, potkává herečku, která mu vyhrožuje, že to oznámí.


Drahotová ho tenkrát také přistihla. Horňák je zahnán do úzkých. V zoufalství se dovolává své ženy, která je vrahem. Kryla svého muže, protože nechtěla, aby měl on i ona ostudu.


Zeman se loučí s režisérem zklamaným skutečným příběhem vraždy a vrací se do Prahy, do funkce náčelníka pražské kriminálky. Nabízí Gajdošovi přestup do Prahy.


(premiéra dílu 30.12.1979)


ukázky ze scénáře:

Kancelář náčelníka kriminálky

V taxíku

Ve služební Volze

díly seriálu:

21. Pán ze Salcburku

22. Tatranské pastorále

23. Šťastný a veselý


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.