www.TOTALITA.cz

Pamětní deska Milady Horákové
Praha 7, ulice Milady Horákové čp. 2/691

Památku popravené Milady Horákové připomíná v Praze 7 bronzová pamětní deska. Je umístěna na budově Informačního centra městské části Praha 7 v ulici Milady Horákové (dříve Obránců míru). Pamětní desku doplňuje kulatý reliéf s podobiznou Milady Horákové a držákem na květinovou výzdobu.


Desku slavnostně odhalili 27. června 2002, ve výroční den popravy Milady Horákové, který se dnes připomíná jako Den politických vězňů, starosta Prahy 7 Tomáš Dub a předsedkyně Klubu Milady Horákové Marta Jurková. Při pietním aktu zazněly úryvky z dopisů, které Milada Horáková napsala svým blízkým několik dnů před svou popravou.


Bronzová pamětní deska nahradila prozatímní desku, která byla od 27. června 2000 umístěna na tomto místě zásluhou Městské části Praha 7 na podnět Klubu Milady Horákové.

"Moji milovaní, četla jsem kdesi nedávno, že dopis je jako světlo a paprsek hvězdy. Přichází k lidem a ozařuje je často, když už jeho zdroj dávno vyhasl a neexistuje. A přece je lidem z něho jasno a svítí jim. Tak to bude i s tímto mým listem. Budu Vás hladit a líbat svými slovy i tehdy, když už ruka, která ho píše fyzicky, bude od Vás vzdálená."


Milada Horáková, Praha - Pankrác, věznice 24. června 1950


související texty:

Milada Horáková

proces s Miladou Horákovou a spol.

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Petr Blažek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.