www.TOTALITA.cz

období normalizace
televizní tvorba - televizní vysílání v únoru 1987

Zpravodajské pořady

Základní osou vysílání obou programů ČST bylo zpravodajství. Hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny, vysílanou na obou programech v 19.30, doplňovaly na 2. programu ve 21.30 hodin Aktuality a ve 22 hodin pořad 24 hodin ve světě. Odpoledne o dění v regionech informovaly krajské magazíny Televizních novin (TN) a o ekonomice v podvečerních hodinách Hospodářský zápisník.


Ideologické pořady

Tehdejší politický světonázor u diváků upevňovaly a rozvíjely pořady Volná tribuna, Kompas, Na aktuální téma, Škola pokrokových zkušeností, Perspektivy, Studio dobrých nápadů či Studujeme závěry XVII. sjezdu KSČ. Vysílány byly většinou v odpoledních blocích v rámci vzdělávání. Lze k nim přiřadit i vzdělávací cyklus pro vysokoškoláky Kapitoly ze světových dějin - o VŘSR a seriál o historii boje za mír Cesty k míru.


Magazíny

Další osou televizního vysílání byly pravidelné magazíny: Zemědělský rok, Zadáno pro ženy, Kultura 1987, Auto-moto-revue, Radar, Azimut, Maják, Receptář nejen na neděli, Objektiv, Křeslo pro hosta.


Pro děti

Dětem byla věnována odpolední vysílání druhého programu. V úterý to bylo Studio Kamarád, ve středu Vega, ve čtvrtek Magion a v pátek soutěž Kámen-nůžky-papír. V sobotu dopoledne pak "jednička" vysílala Pionýrskou vlaštovku či Lastovičku, v podvečer seriál My holky z městečka a v neděli dopoledne Studio Kamarád. Starším dětem a mládeži byl věnován v úterý a v sobotu 2. programu Televizní klub mladých.


Oddechové pořady

Další pravidelností pak byly páteční večery patřící přírodním snímkům, zahraničnímu seriálu (britskému, podle románu P. D. Jamesové Zahalte jí tvář) a soutěž (například 3x5 nebo Všechno za minutu). Nedělní dopoledne bylo vyhrazeno repríze seriálu (v únoru Nemocnice na kraji města). Nedělní večer začínal vždy Nedělní chvilkou poezie a pokračoval původním seriálem (Zlá krev).


Původní inscenace ČST

Ze svých původních inscenací ČST uvedla televizní zpracování poémy I. Skály Zlatý most, třídílnou hru podle románu J. Kozáka "o životě známého sadaře a hrdiny socialistické práce" Adam a Eva a inscenaci Venkovan - výpověď člověka ze složitého období roku 1947. Bratislava uvedla ve svých "pondělcích" inscenace Moliére, Těžká hodina a Raz, dva, tři.


Česká filmová tvorba na obrazovce

Českou filmovou tvorbu na obrazovce reprezentovaly psychologický film Co je vám, doktore?, kriminální film Sázka na třináctku a proletářský - o osudech proletářské dvojice za první republiky - Chceme žít.


Zahraniční filmová tvorba na obrazovce

Ze zahraniční filmové tvorby televize nabídla divákům například francouzskou komedii Oskar s L. de Funésem a francouzské drama Víc než pouhý strach, britský kriminální film o boji neúplatného policisty proti šéfovi mocného gangu Spiknutí, italský film Kingiho příběh, japonské drama o rodině, kterou poznamenala krutost války Když jsem byl malý, byla válka a americký film o mladé advokátce Kolébka snů, španělský seriál Ramon y Cajal, německý kriminální seriál Derrick a australský romantický seriál Co přináší řeka.


Jako dvě lahůdky byly zařazeny britský film Na západní frontě klid a italské drama Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

Sovětská tvorba

Sovětská tvorba měla na obrazovce své stálé místo: v pondělí ve 21.30 na prvním a v sobotu odpoledne na druhém programu. Kromě těchto stálých časů byly nasazovány hojně i v časech jiných, velmi často hlavních.


Jen namátkou: kriminální film Vyšetřování skončilo, Čas přání - film o kadeřnici, která si prostřednictvím klientek hledá výhodného ženicha, Dva názory v jedné pracovně - televizní inscenace o současných problémech přestavby, film z období nástupu revoluční moci v Uzbekistánu Nepokorná, Podle válečných zákonů - věnováno 2. světové válce, Život, slzy a láska - film o lékařce, která se snaží změnit život obyvatel domova důchodců, psychologické drama Lety ve snu a ve skutečnosti - zamyšlení nad životem jednoho čtyřicátníka, dílo o legendárním vojevůdci Rudé armády Čapajev či dobrodružný film z prostředí sibiřské tajgy V tygřích stopách.


Tvorba ostatních socialistických zemí

Tvorbu ostatních socialistických zemí zastupovala jen televize NDR se seriálem o období politicko-společenských přeměn v Německu 30. a 40. let nazvaný Doktor Schlüter a film o herci, který měl při natáčení filmu znovu prožít potopení válečné lodi s názvem Muž z lodi Cap Arcona.


o zemi, kde zítra znamená včera

"Sovětským přátelům" byly věnovány pravidelný měsíčník zahraniční redakce Dostaveníčko s přáteli, cykly Svět socialismu a Se sovětskými umělci (v únoru byl představen Státní akademický soubor lidových tanců v SSSR a umělci z Rigy).


Dokumentární pořady

Z tehdy uváděných dokumentů stojí za zmínku půvabný seriál Velké himalájské dobrodružství či Toulky po Mexiku, ale také dokument s názvem Dělník Viktor Puškarjov s podtitulem "portrét jednoho z mnoha milionů sovětských pracujících" nebo Všichni jejich synové - dokument z prostředí sovětských pozemních vojsk. Z české tvorby pak pocházel seriál Za svědky minulosti z ostravského studia.


Zábavné pořady

Z oblasti zábavy byly uvedeny pořady Bakaláři 87, východoněmecká revue Ein Kessel Buntes, pořad Kino a já, kde známí lidé vzpomínali na filmy svého mládí a cyklus Komik a jeho svět, ve kterém M. Neděla připomínal staré němé grotesky.


Vážná hudba

Pro milovníky vážné hudby byla zařazena Hudba z respiria a Hudební nokturno, pro příznivce dechovky Všichni se ptají, komu to hrají a pro mladé diváky Písničky z obrazovky. Angažovanými písněmi se zabývala Kronika festivalu politické písně Sokolov 1987 a Martin 1987.


Sport

Sportovním fanouškům ČST přinesla přenosy a záznamy z MS ve sjezdovém lyžování, ME v krasobruslení, Světovou univerziádu na Štrbském plesu a jednou týdně byl uveden publicistický pořad Sportovní ozvěny.


.. a na konec zase jedno výročí

K výročí "Vítězného února" ČST uvedla třídílnou hru o únorových událostech Cesta za hvězdným prachem, jeden z dílů seriálu Třicet případů majora Zemana s názvem Hon na lišku a samozřejmě přímý přenos ze Slavnostního shromáždění pracujících a mládeže hl. města Prahy k 39. výročí Vítězného února z Paláce kultury.



související texty:

televizní vysílání v lednu 1977

televizní vysílání v únoru 1987

májová vysílání ČST

volby 1986 na obrazovce ČST


Únor 1948


kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.