www.TOTALITA.cz

60. léta
dramatická tvorba - mimopražská divadla

Brno

Pod vedením režisérů Miloše Hybše, Aloise Hajdy a Evžena Sokolovského, kteří v opozici vůči socrealistické tvorbě hledali výrazové postupy v brechtovských hrách a v ruské či sovětské avantgardě, uvedlo Státní divadlo v Brně řadu kvalitních inscenací (B. Brecht: "Matka Kuráž a její děti", "Zadržitelný vzestup Artura Uie", R.Rolland: "Vlci", M.Majakovski: "Mysteria buffa", W.Shakespeare: "Král Lear", S.Becket: "Čekání na Godota", L.Kundera : "Totální kuropění", M.Uhde: "Král Vávra", V.Vančura: "Rozmarné léto" či uvedení lidových pašijí "Komedie o umučení….").



Na podzim roku 1967 vzniká amatérské sdružení profesionálních divadelníků a studentů uměleckých škol - Divadlo Husa na provázku. Jako symbolické umělecké východisko byla přijata předmluva knihy libret Jiřího Mahena podle níž se i divadlo pojmenovalo. Uměleckým šéfem se stal divadelní pedagog a dramaturg Bořivoj Srba.

Liberec

Další významnou "venkovskou" scénou bylo Divadlo F.X.Šaldy v Liberci. Na počátku šedesátých let sem přichází skupina schopných a dynamických divadelníků - režiséři Ivan Glanc (umělecký šéf), Svatopluk Papež a dramaturgové Zdeněk Hořínek a Jaroslav Král. Vzniká řada vynikajících inscenací předních světových i domácích autorů (Ionesco, Achard, Buzzati, Camus, M.Kundera, V.Havel, M.Uhde, J.Topol). Do Liberce zajíždějí významní divadelní kritici, recenze her jsou publikovány v odborném tisku (Divadelní noviny, Divadlo), vyrůstá zde řada hereckých osobností, kteří později vyniknou na předních scénách.


V sezóně 1963-64 zakládá Jan Schmid Studio Ypsilon jako jakousi dílnu několika uměleckých profesí. Tvůrčí metodou bylo řízení kolektivního hledání konkrétního tvaru předem dohodnutého tématu - vznikaly tak scénické koláže ("Encyklopedické heslo XX.století") a specifické přepisy klasických textů (Shakespeare: "Macbeth"). Soubor tvořili mimo jiné Jana Synková, Luděk Sobota, Jiří Lábus či Oldřich Kaiser.

Divadelní tvorba obzvláště v šedesátých letech pozitivně ovlivnila kulturní rozvoj společnosti.


související texty:


60. léta - situace v čs. kultuře - úvodní část

60. léta - úvodní strana


autor textu: Bedřich Marjánko

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.