|
Praha Jana Palacha
Miroslav Holub
A tady stojí Picassovi býci. A tady pochodují Daliho sloni na pavoučích nohách. A tady bijí Schoenenbergovy bubny. A tady jede pán de la Mancha. A tady Karamazovi nesou Hamleta. A tady je jádro atomu. A tady je kosmodrom Luny. A tady stojí socha bez pochodně. A tady běží pochodeň bez sochy. A je to prosté. Kde končí Člověk, začíná plamen. A pak v tichu slyšet drmolení Červů popela. Neboť Ty miliardy lidí v podstatě Drží hubu.
|
Lidová demokracie 13. 2. 1969:
Svědectví manželů Indrových z Hradce Králové
"Byli jsme s manželkou v Domě potravin. Když jsem vyšli ven, uviděli jsme od kašny u muzea vyběhnout hořící postavu, ze které šlehaly zvláštní silně oranžové plameny. Běžela k soše sv. Václava, otočila se směrem k hlavnímu nádraží a před Domem potravin klesla na zem. Manželka vykřikla: Hoří člověk! Utíkej tam!
Když jsem k němu doběhl, byl tam už dispečer, který na něj hodil svůj kožich a já svůj svrchník. Vzpomínám si, že na nohou měl ještě dámský vínově červený kabát. Po uhašení plamene kožich dispečera nešel sundat. Byl spečen se zbytky oděvu Jana Palacha.
Když jsem sundal svůj svrchník z horní části jeho těla, Palach vydechl a první slova byla: Přečtěte dopis. Manželka se zeptala: Kde je dopis? Odpověd: U Muzea. Poslal jsem manželku najít tašku a sám jsem zůstal u Palacha, dokud nepřijela sanitka. Palach více nepromluvil."
|
|
Janu Palachovi
Jan Zajíc
Rozmarné odpoledne Kolem vezou víc než Promethea Oči jsou prolomená hráz Pláči v dešti na chodníku Pro všechno Pro těch jednadvacet let pro cizími vojáky sražený jarní květ pro Člověka, co odmítl jít zpět pro srdce, do kterého by se vešel svět pro několik vykřičených vět Chce se mi zařvat - teď hned: "Pryč s nimi! Ať žije nový svět!" To ticho řve za mne. Praha teď skutečně dotýká se hvězd Svou bolestí, co zatíná ruku v pěst Ticho rve uši Všichni to vědí a mlčí Ústa jim zacpal strach ze života i smrti Je leden roku 69 I láska bolí proto pláči.
|
|
Rudé právo 27. 2. 1969:
K sebevraždě upálením
Praha /čtk/. - Protože se v souvislosti s úterní zprávou ČTK o sebevraždě upálením mladého člověka v Praze rozšířily nepravdivé pověsti, sděluje ministerstvo vnitra ČSR tyto podrobnosti:
Dne 25. února asi ve 13 hod. hlásil vůz pohotovostní jednotky VB, že se v chodbě domu č. 39 na Václavském náměstí upálil neznámý mladík. Pracovníci výjezdové skupiny městské správy VB na místě činu zjistili, že k sebevraždě muže ve stáří asi 20 let došlo na schodech ke kotelně uvedeného domu, kde se polil silně hořlavou tekutinou.
Při záchranných pracích utrpěl zranění rovněž příslušník VB, nebezpečí vážného ohrožení života mu nehrozí. Byli zjištěni čtyři svědci z řad občanů, kteří v kritické době procházeli chodbou domu. Na místě činu byly nalezeny zbytky oděvu, kufřík s několika lahvemi neznámé tekutiny a dopis. Všechny nalezené předměty převzali podle platných čs. norem vyšetřovatelé Bezpečnosti.
Totožnost upáleného není dosud přesně zjištěna. Provádí se identifikační šetření, ale s největší pravděpodobností se jedná o studenta J. Z. ze Šumperka. Podle předběžného výsledku rozboru tekutiny, zjištěné na povrchu oděvu upáleného, jde o tzv. benzínovou čisticí směs. V současné době se provádějí intenzívně další odborné expertizy a případ se dále vyšetřuje.
|
|
Poslední
Jan Zajíc
Slyším Vaši zbabělost, křičí v polích, řve ve městech, skuhrá na rozcestích, jektá strachem ze smrti a necítí, že smrt upozorňuje a vábí
Bije z věží kostelů umíráček národu a zemi
Ve jménu života vašeho hořím
Jan
|
Jihlavská Jiskra 9. 4. 1969:
Z černé kroniky
V pátek 4. dubna v 18.10 hodin se pokusil o sebevraždu upálením v Jihlavě na náměstí Míru Evžen Plocek, vedoucí obchodně - technické služby n.p. Motorpal Jihlava. Jmenovaný se v Palackého ulici polil hořlavinou zakoupenou v obchodě a na náměstí Míru se zapálil. Podle sdělení lékařů jihlavské nemocnice utrpěl Evžen Plocek popáleniny II. a III. stupně na třech čtvrtinách těla. Jeho stav byl podle poslední zprávy v úterý ráno i nadále velmi vážný.
[publikováno v den kdy Evžen Plocek zemřel - pozn.]
|
|