Rezoluce k aktuálním otázkám jednoty strany |
Padesátiletá historie Komunistické strany Československa a zkušenosti mezinárodního komunistického hnutí, Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ potvrzují, že strana může plnit svou historickou úlohu, vést revoluční proletariát, svrhnout ze podpory pracujících vykořisťovatelské třídy, být vedoucí politickou silou při výstavbě socialismu, předvídat vývoj společnosti, vypracovávat správnou politickou linii a důsledně ji uskutečňovat jen za předpokladu marxisticko-leninské politické, ideové a organizační jednoty. V této jednotě je zdroj její síly, výraz odpovědnosti před dělnickou třídou a ostatními pracujícími i předpoklad pevného spojení s lidem. V těžkých zkouškách, kterými jsme nedávno prošli, se znovu ukázalo, jak draze musela naše socialistická společnost platit za rozklad jednoty strany. V letech 1968-1969 sváděly marxisticko-leninské síly boj proti rozbíječům jednoty strany, obhajovaly zásadovou marxisticko-leninskou jednotu. V tomto boji byla pravice politicky poražena. Při výměně legitimací se s ní strana organizačně rozešla. Ve srážce s pravicí se strana názorově sjednocovala, organizačně se zpevňovala, zdokonalovala svůj taktický postup. Jednotu vytvářenou v těžkém a složitém boji musí strana při plném a důsledném uplatňování stanov prohlubovat a rozvíjet, střežit jako oko v hlavě semknutost stranických řad a nepřipustit oslabování jejího revolučního, marxisticko-leninského internacionálního charakteru. Pravice, která se nesmířila se svou porážkou, představuje i nadále hlavní politické nebezpečí. Její cíle se nezměnily. Slouží antikomunistickým strategickým záměrům imperialismu usilujícího o rozvrat strany i socialismu zevnitř.
Účinný boj s pravicovým oportunismem a revizionismem předpokládá dlouhodobě založenou koncepci ofenzívní politické a ideologické práce strany, kterou je třeba cílevědomě soustřeďovat:
Boj s pravicí je nutno vést tak, aby posiloval jednotu strany a vytvářel pevné základy pro trvalý rozvoj aktivity celé strany a pod jejím vedením všech pracujících.
Svou ideovou, organizační a akční jednotu vytváří strana v každodenní cílevědomé a organizované práci, v neustálém zápase o revoluční aktivitu strany i mas. Boj za upevnění ideové jednoty strany, překonávání pravicového oportunismu vyžaduje od všech orgánů a organizací a od všech členů strany aktivně provádět masovou politickou práci, osvojovat si marxismus-leninismus, překonávat liberalistický přístup k pronikání cizích názorů, nepřipouštět ideové kompromisy, rozhodně vystupovat proti všem projevům buržoazní ideologie, jednat vždy v duchu komunistické zásadovosti. Přitom dbát o jednotu ideologické a organizátorské práce. P r o h l u b o v á n í o r g a n i z a č n í j e d n o t y v y ž a d u j e :
Pro upevnění jednoty strany je spolu s ideovými a organizačními zásadami stejně závazné dodržování postupu stanoveného stranickými orgány:
Je třeba se vyvarovat všeho, co by v rozporu s nejlepšími tradicemi strany i dnešní politikou nahrávalo sektářské uzavřenosti. Síla strany je v jejím spojení s masami, v důsledném uskutečňování osvědčeného gottwaldovského hesla "Čelem k masám!". Vycházejíc z Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ, schváleného prosincovým zasedáním ÚV KSČ, musí strana učinit vše pro plné uplatnění demokratického centralismu a vnitrostranické demokracie ve své práci. Jen tak se podaří plně obnovit činorodý život stranických orgánů a organizací. vydalo oddělení propagandy a agitace ÚV KSČ |
související texty: |
autor textu: Daniel Růžička |
Facebook Twitter | nahoru home |
Copyright © 1999 - 2025 Tomáš Vlček All rights reserved. Všechna práva vyhrazena. |