www.TOTALITA.cz

Busta Jana Masaryka
Praha 1, Černínský palác


"Truchlíme nad touto ztrátou. Je to těžká ztráta. Nemůžeme však se neradovati nad tím, jak řekl pan Bevin, že slavné jméno, které Jan Masaryk nosil, zůstane jako inspirace pro lidi v Československu."Winston S. Churchill, 11. března 1948

Na vnitřním nádvoří Černínského paláce byla po roce 1989 umístěna nenápadná pamětní deska s textem "Jan Masaryk † 10. března 1948". Označuje místo, kde byl několik týdnů po únorovém převzetí moci komunistickou stranou nalezen mrtev pod okny svého bytu populární ministr zahraničních věcí.


Okolnosti jeho smrti dodnes nebyly uspokojivě objasněny - názory vyšetřovatelů, pamětníků a historiků se pohybují mezi přesvědčením o spáchání politicky motivované vraždy až po názor, že Jan Masaryk spáchal sebevraždu.


Na přilehlé chodbě v přízemí odhalil 7. března 2002 ministr zahraničí Jan Kavan na slavnostním shromáždění k výročí Masarykovy smrti jeho bronzovou bustu, jejímž autorem je sochař J. Kolář. Současně udělil šesti bývalým pracovníkům ministerstva zahraničí a spolupracovníkům Jana Masaryka (blízkému Masarykovu příteli a spolupracovníkovi Janu Hájkovi; generálu a vedoucímu československé vojenské mise v Moskvě za druhé světové války gen. Heliodoru Píkovi, Masarykovu tajemníkovi JUDr. Quidu Müllerovi, bývalému konzulovi v Záhřebu JUDr. Vladimíru Halabrínovi, diplomatovi působícímu ve Francii a Belgii Štefanu Mončekovi a archiváři PhDr. Lumíru Soukupovi, který s Masarykem úzce spolupracoval) titul čestného velvyslance in memoriam.


Nádvoří Černínského paláce dnes nese Masarykovo jméno.související texty:

Jan Masaryk

parte Jana Masaryka

Masarykovo nádvoří

koupelna Masarykova bytu

ministerský byt v Černínském paláci

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Petr Blažek

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.