www.TOTALITA.cz

Pomník obětem intervence 1968 v Jičíně
Jičín, křižovatka "Na Letné"


"Dnes odpoledne se v hlubokém pohnutí přišli na Gottwaldovo náměstí rozloučit občané Jíčína i širokého okolí s tragicky zesnulými... Na katafalku byly položeny obě rakve, u kterých se střídaly trojčlenné stráže... Náměstí se zaplnilo občany, kteří přinášeli květinové dary a věnce, aby uctili památku těch, kteří padli za oběť nelítostnému vrahu...


Tento den byl snad nejsmutnějším v historii našeho města v době po 2. světové válce. Slzy bolesti a rozhořčení nad ukrutností, s jakou nevinní lidé byli zbaveni života, doprovázely celý tento srdcervoucí akt."


Kronika města Jičín 1964-1968

Na prostém pomníku, který se od počátku devadesátých let nachází u křižovatky "Na Letné" (ulice Maršála Koněva, Kollárova, Na Vrchách, Markova a Na Tobolce), jsou vytesána jména dvou jičínských obyvatel, které na tomto místě 7. září 1968 zavraždil jednadvacetiletý příslušník polské okupační armády Stefan Dorna.


Opilý voják střelbou ze samopalu zasáhl vedle zastřelených, čtyřiadvacetiletého Jaroslava Veselého a šestapadesátileté Zdeny Klimešové, také sedm dalších osob (včetně dvou polských vojáků), které přežily s různě těžkými zraněními.


Pohřeb obětí se 12. září 1968 stal manifestací odporu proti srpnové intervenci, zúčastnilo se ho několik tisíc občanů. Na místo tragédie nosili příbuzní a přátelé obětí až do počátku "normalizace" květiny.


Československá žádost o vydání pachatele k trestnímu stíhání v ČSSR byla polskou stranou zamítnuta. Polský vojenský prokurátor uvalil na Stefana Dornu vazbu a nechal ho převést do Polska, kde byl 18. října 1968 odsouzen stanným vojenským soudem v Kłodszku k trestu smrti, propadnutí veškerého majetku a ztrátě občanských práv. Rozsudek však nebyl vykonán, později byl změněn na doživotí a nakonec byl v roce 1983 Stefan Dorna dokonce z vězení propuštěn.související texty:

Fotografie z pietního aktu za zavražděné

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Hynek Zlatník, www.odboj.jicinsko.cz

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.