www.TOTALITA.cz

Pamětní deska usmrceným osobám na státní hranici se SRN
Šumava, bývalá Hůrka

Pamětní deska je umístěna na venkovní zdi kaple Svatého Kříže v zaniklé šumavské vesnici, kde bylo v období komunistického režimu zakázané vojenské pásmo. Na desce jsou vytesána jména dvaceti sedmi osob, které se v letech 1948 až 1969 neúspěšně pokusily na Šumavě opustit svou vlast. Stejně jako řada dalších byly na nedaleké státní hranici mezi bývalým Československem a Spolkovou republikou Německo (resp. německým územím, obsazeným západními spojenci) zastřeleny, usmrceny elektrickým proudem nebo zabity výbušninami. Nenápadná deska byla v bývalé Hůrce, několik kilometrů od jezera Laka, umístěna v roce 2004.

 

"Vytváření uzavřené hranice dokonalo na české straně příhraničí dílo zkázy, které bylo započato již po odsunu německých starousedlíků v roce 1946. Řada dříve živých obcí zpustla, zmizely pro Šumavu tak typické roztroušené samoty.


Bylo nenávratně zničeno mnoho objektů hrázděné architektury na Chebsku a šumavského domu v šumavském prostoru, ač se jednalo o cenné památky lidové architektury.


Devastováno a zničeno bylo množství zámeckých a církevních památek. Mnohá stavení v oblasti Vojenského újezdu Dobrá Voda sloužila jako terč při cvičných střelbách Československé lidové armády.


O Šumavě lze celkově říci, že její jednu třetinu tvořilo hraniční pásmo, druhou třetinu vojenský újezd a pouhá jedna třetina byla přístupná pro veřejnost."Tomáš Jílek

 

související texty:

mapa okolí bývalé Hůrky

seznamy některých obětí komunismu v Československu

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Radek Schovánek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.