www.TOTALITA.cz

rakovina normalizace po Palachově činu

Palachův čin, jakkoliv úctyhodný, zpomalil, ale nemohl zastavit kola brežněvovsko-husákovské normalizační mašinérie.


Hned v září 1968 byl přijat zákon o "přechodných" opatřeních k upevnění veřejného pořádku, který ve skutečnosti zrušil mnoho ústavních a občanských práv.


Začátkem října nejtvrdší komunisté vyjádřili v časopisu sovětské okupační armády "Zprávy" podporu sovětské okupaci (byla to prý "internacionální pomoc"), Národní shromáždění pak ještě téhož měsíce legalizovalo okupaci smlouvou o "dočasném" pobytu.


Začátkem listopadu bylo Bezpečností, armádou a Lidovými milicemi potlačeno několik protisovětských demonstrací. Listopadové zasedání ÚV KSČ odmítlo, kromě hospodářských, všechny reformy pražského jara. Vysokoškoláci na protest zorganizovali třídenní studentskou stávku a vydali "deseti požadavků".


V prosinci si Brežněv, nespokojený s tempem změn, pozval Dubčeka, Svobodu, Černíka, Husáka a Štrougala "na kobereček" a nutil k čistkám.


Smrt Jana Palacha a dalších povznesla hlavu poraženého národa. V březnu 1969 ještě odbory na svém sjezdu vyjádřily snahu o samostatnost, ale přijatá Charta odborového hnutí zůstala jen na papíře.

Spontánní březnová demonstrace na Václavském náměstí po vítězství nad SSSR na hokejovém mistrovství světa skončila vybitím kanceláří Aeroflotu, když nasazení provokatéři StB chytře využili pocitu zoufalství a beznaděje nad okupační realitou.


V dubnu byl Alexander Dubček odklizen z vedoucí pozice. Kromě nutnosti legalizovat krvavé zákroky dodatečně, byl režim na srpnové demonstrace k prvnímu výročí sovětské okupace dobře připraven a jejich účastníci skončili podle toho.


Zářijové zasedání ÚV KSČ odmítlo XIV. mimořádný sjezd KSČ jako nelegální a položilo základní kámen k nekompromisním kádrovým čistkám ve všech sférách společnosti. Také jakákoliv účast v akcích kolem Palachovy smrti se stala záminkou k ostrým postihům. Po úmrtí prezidenta Svobody o pár let později došlo k jednomyslně odhlasované změně ústavního zákona a první tajemník byl už zase prezidentem.


Na kolena sražený národ se uložil k dlouhému zimnímu spánku.


související texty:

Jan Palach

situace v Československé televizi v lednu 1969

normalizace

 

autor textu: Pavel Zvěřina

použitá literatura: 19,20,21,22

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.