www.TOTALITA.cz

Pomník obětem komunismu
Praha 5 - Újezd

Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek, na koncepci se podíleli také architekti Zdeněk Hölzl a Jan Kerel. Monument je situován v ose mezi Hvězdárnou na vrcholu Petřína a Vítěznou ulicí v údolí. Prostřednictvím této ulice souvisí s Mostem 1. máje a Národní třídou. Pomník obětem komunismu tvoří zužující se masivní schodiště, v jehož horní části je umístěno sedm soch. První z nich je celá, další představují postupně "korodující" mužské postavy, jež mají symbolicky znázorňovat postupné fyzické i psychické utrpení muklů (mužů určených k likvidaci), jak si mezi sebou říkali političtí vězni v padesátých letech.


V dolní části schodiště je na kovových deskách napsáno: "Oběti komunismu 1948 - 1989: 205 486 odsouzeno - 248 popraveno - 4 500 zemřelo ve věznicích - 327 zahynulo na hranicích - 170 938 občanů emigrovalo". Stejná informace je uvedena na bronzovém pásu, který běží napříč celým pomníkem. Odhalení pomníku předcházela diskuse o věrohodnosti výběrového řízení a přiměřenosti výše nákladů na jeho zhotovení. Pomník slavnostně odhalili 22. května 2002 zástupci Konfederace politických vězňů, radnice Prahy 1 a pražského magistrátu.


Pomník se opakovaně stal předmětem útoků. Neznámá osoba 21. srpna 2003 omotala postavy, které symbolizují politické vězně 50. let, červenými lepícími páskami s hanlivými nápisy. O několik měsíců později, 9. listopadu 2003 poškodila jednu ze soch výbušnina, kterou zde odpálil autor řady bombových útoků Vladimír Štěpánek (zemřel 29. prosince 2003 na následky zranění, které si sám způsobil při zatčení u pomníku smíření na Bukové Hoře u Teplic nad Metují).



Olbram Zoubek:
"Vycházel jsem ze slova mukl: muž určený k likvidaci. Nepadá, pořád stojí, postava nemá tendenci se vzdát, zlomit, podrobit, ale stojí, i když je štípaná blesky, ohlodávaná a ničená… Snad pomník navazuje i určitý kontakt s divákem s uměním. Mimochodem, dosud jsem dělal skoro všechny sochy bez soklu, jenom na terénu. A tady se to zvlášť hodilo. Sochy bez plint stojí bosými chodidly na betonu. Můžete se mezi nimi dívat i na Národní divadlo, je to pohled nový, jako by se ti mrtví dívali i na nás, na Vítěznou třídu k Národnímu divadlu."


související texty:

pomník na mapě Google

fotografie z odhalení pomníku

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Petr Blažek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.