www.TOTALITA.cz

Poselství pochodně

Před třiceti osmi lety, 16. ledna 1969, vzplála pod muzeem na Václavském náměstí pochodeň. Jedenadvacetiletý student Filosofické fakulty UK Jan Palach se polil hořlavinou a podpálil na protest proti neustálým ústupkům vlády a KSČ po 21. srpnu l968 a proti vzmáhající se letargii občanů.


Dne 19. ledna v Legerově nemocnici zemřel, 25. ledna se konal pohřeb, který se stal vyvrcholením demonstrací proti okupaci. Posmrtnou masku sňal tajně sochař Olbram Zoubek, který rovněž vytvořil ležící postavu pro náhrobek. Další živé pochodně, jakou byl o měsíc později Jan Zajíc, se již režimu povedlo téměř utajit.


I mrtvý byl však Jan Palach pro "normalizační" režim nebezpečný. Nejen ve výroční lednové dny hořely na jeho hrobě na Olšanském hřbitově desítky svíček. V roce 1973 byl náhle přístup k hrobu zatarasen dřevěnou ohradou, hlídanou policií, a ostatky Jana Palacha zpopelněny a přeneseny do rodných Všetat.


Svíčky poté hořely na obou místech Palachova odpočinku a jeho přátelé a disidenti vždy v lednu přes policejní obstrukce mu přišli vzdát do Všetat čest.


V lednu 1989 komunistická moc tvrdě zasáhla proti všem, kteří chtěli Palachův čin uctít u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Následoval týden protestních akcí, známý jako Palachův týden, během kterého bezpečnostní aparát s nebývalou krutostí zasahoval proti protestujícím.


V roce 1990 byly ostatky Jana Palacha vráceny do původního hrobu na Olšany. A svíčky hoří stále.


Mnohým příslušníkům mladé generace však není bohužel v současnosti jméno Jan Palach známé. Pouze v exilu a poté v roce 1990 v Praze vyšla dosud nejpodrobnější publikace o Janu Palachovi - Zpráva o životě, činu a smrti českého studenta. Autor Jiří Lederer charakterizuje Jana jako představitele "nejvyšší lidské aktivity, která je v rozporu s aktivitou užvaněných, naříkajících pod koly historie. Jan je představitelem rozumu, který se vzpouzí rozumnosti ustrašených, přikrčených, přizpůsobujících se každé situaci v zájmu zachování vlastní "kuličky". Jan je představitelem svrchované mravnosti, která věrnost přijatým zásadám dokazuje.Jarmila Cysařovásouvisející texty:

Jan Palach

KSČ

průběh roku 1968 v ČSSR

normalizace - 70. léta v ČSSR

úvodní strana části


autor textu: Jarmila Cysařová

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.