www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Dáma s erbem (1959)

Zeman se pomalu vyrovnává se ztrátou své ženy Lídy. Stěhuje se s matkou a malou Liduškou ze Žižkova na nové sídliště na okraji Prahy.


Účastníci podnikového zájezdu zlatnického družstva Jupiter s německým obchodníkem Rosenbaumem a jeho tlumočnicí Soňou si prohlížejí zámek v Litoňovicích. Náborářka Anna Horáková se velmi zajímá o historii a o obrazy.


Rudolf Syřiště večer odjíždí z hotelu do Litoňovického zámku. Zde ukradne obraz Kateřiny z Laubringenu, miniatury a několik kousků porcelánu. Když s lupem prchá ze zámku, někdo mu přeřízne lano, on se zřítí a zabije.


Poručík Stejskal při výslechu vedoucího zájezdu zjistí, že Horáková někam odjela s německým obchodníkem. Ten si u zlatnického družstva objednal velkou zakázku.


Zeman odcestuje do Brna jako obchodní zástupce Strojimportu. Ve výtahu firmy se potkává s Horákovou, která však má novou vizáž.


Stejskal a plukovník Pavlásek se shodují, že trasa, kterou si zaměstnanci Jupiteru vybrali, je velmi vhodná pro zloděje. Prověřují Horákovou, která je vzdělaná v umění, miniaturách a zlatých špercích a v Jupiteru si ji za to velmi považují.


Stejskal odjíždí za Soňou Hartmanovou a vydává se za kamaráda Rudolfa Syřiště, který je, podle něj, na Slovensku. Předává jí šperk, který kriminalisté nalezli u mrtvého Syřiště, s tím, že jej Rudolf posílá Rosenbaumovi. Rudolf ho prý požádal, aby mu přes Soňu dohodl obchod s Rosenbaumem. Soňa Stejskalovi moc nevěří.


Zeman s Horákovou jsou ve varieté. Horáková se mu svěřuje, že se s artisty zná již delší dobu, protože to jsou její solidní zákazníci. Nabízí Zemanovi spolupráci s Jupiterem, aby hledal na Západě odbytiště pro jejich šperky.


Klaun, který vystupoval ve varieté se vrací do svého karavanu a odličuje se - je to Rosenbaum. V karavanu však na něj čeká Soňa, která se s ním zná. Ukazuje mu šperk od Stejskala. Rosenbaum chce vědět, kdo jí šperk dal. Soňa mu poví, že jí ho na oslavě v Litoňovicích půjčil Rudla Syřiště, ale už si ho nemohl vzít zpátky, a že Rosenbaum ví proč... Vydírá ho, aby jí brož nechal a k tomu ji přidal dvacet tisíc amerických dolarů, jinak že ho na kriminálce udá.


Zeman má na toaletě schůzku s kolegou, který mu sděluje, že klaun je Rosenbaum a že jej navštívila Soňa. Zeman se vrací ke stolu a Horáková mu oznamuje, že její klienti odmítli stotisícovou zakázku od Jupitera.


Soňa jede vlakem domů. Když odchází z kupé na toaletu, vrhne se na ní neznámý muž a snaží se jí vyhodit z vlaku. Příslušník v civilu, který Soňu sleduje, jí v poslední chvíli zachrání.

Horáková odjíždí do Prahy a Zeman jí doprovází. Horáková odmítne jeho pomoc a těžký kufr nechává v úschovně, s tím, že je v něm oblečení a podnikový šofér jí ho druhý den přiveze.


Kriminalisté kufr tajně otevřou a najdou v něm kradené věci ze tří zámků. Je tu také ukradený obraz Kateřiny z Laubringenu a Zeman v duchu hledá souvislost mezi obrazem a Horákovou. Chce, aby Stejskal zjistil informace o Horákové a o moravské větvi rodiny Laubringenů.


Soňa při výslechu přiznává, že Rudolf Syřiště kreslil Rosenbaumovi plány vylupovaných zámků. Rosenbaum se se Syřištěm v Litoňovicích pohádali, protože Syřiště ztratil plány zbývajících zámků.


Zeman zatýká Horákovou. Na tu před domem čeká Rosenbaum. Marně se snaží uniknout zatčení.


Horáková při výslechu odmítá Zemanovu verzi, že je Katrin von Laubringen. Zeman ji vypráví příběh Anny Horákové, která za války pracovala v továrně Laubringenů a učila češtině malou Kateřině. Po náletu na Innsbruck v roce 1944 je nezvěstná.

Poručík Stejskal ukazuje portrét Kateřiny z Laubringenu.Zeman jí ukazuje uloupený obraz Kateřiny von Laubringen a dokazuje jí, že podle antropologických hledisek obrazu je jí podobná. Je obviněna z krádeží majetku, který stát v roce 1945 zabavil jejímu nacistickému šlechtickému rodu a z pokusu o ilegální opuštění republiky.


Rosenbaum se pod tíhou důkazů přiznává k vraždě i všem krádežím, které páchal společně se svými kumpány z varieté.


Zeman s matkou a dcerou Lídou navštěvují zámek v Litoňovicích, kam se již vrátily všechny ukradené věci včetně obrazu Kateřiny von Laubringen.

(premiéra dílu 8.5.1977)


ukázky ze scénáře:

Na kriminálce

díly seriálu:

15. Kvadratura ženy

16. Dáma s erbem

17. Prokleté dědictví


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.