www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Kleště (1955)

Příběh navazuje na předcházející díl.


V Evropě stoupá napětí. Východní Berlín, Polsko, o rok později Maďarsko a posléze i Československo se mají stát "pokusnými kameny" politických převratů. Před sedmi lety, v únoru 1948, uprchl ve sportovním letadle z malého pohraničního města nadporučík SNB Pavel Bláha. Byl tehdy Zemanovým velitelem.


Na podzim roku 1955 Bezpečnost pátrá nejen po Bláhovi, ale i po, dosud neznámém, vrahovi lodníka Berky.


Bláha podstoupí plastiku u bývalého přítele, doktora Hejtmánka, v karlovarské nemocnici, aby změnil svou identitu.


Hejtmánek se v divadle setkává s maskérem Igorem, aby mu pomohl získat pro Bláhu novou tvář. Tím jeho podíl končí. Maskér požije větší množství léků. Jejich dostatek je zároveň odměnou za jeho precizní práci.

Pavel Bláha s novou tváří.


Prodavačka v divadelním bufetu, i přes plastiku, Bláhu poznává. Bývala jeho milenkou, je to Inka Čadová, se kterou se seznámil v únoru 1948. Bláha před ní po představení prchá, ale ona ho dostihne. Vyhrožuje mu, že pokud ji nedoprovodí domů, tak zavolá Bezpečnost. Bláha rezignuje, jde k Ince a skončí spolu v posteli.

Zatímco byl Bláha v Anglii, Inka kvůli němu strávila dva roky ve vězení. Proto ho vydírá a chce odjet s ním. Bláha ji chce zabít, ona však odhalí jeho úmysl a oznámí mu, že všechno, co o něm ví napsala do dopisu, který předala kolegyni. Ta prý dopis předá jejímu manželovi, když se nevrátí do práce.

Inka chce, po roztržce s manželem, který ji stále miluje, odejít z domu. Je mu nevěrná a on chce vědět, s kým ho chce opustit tentokrát. Vypukne rvačka při které na něj Inka vykřičí, že by byl velice překvapen, s kým ho podvádí.


Čadek se v Praze schází se Zemanem. Znají se z únorových dnů 1948 i z doby vyšetřování Bláhovy emigrace. Čadek se mu svěřuje s odchodem manželky a s obavami o její život. Tuší totiž s kým odešla. To Zemana velmi zajímá. Zakazuje Čadkovi o věci hovořit a nechává jej sledovat.


V řece je po čase nalezena mrtvola Čadkové. Zavraždil ji však karlovarský lékař, který to Bláhovi řekne. Má údajně i dopis, který napsala. Zlikvidovat musel i maskéra Igora, aby nepromluvil. Lékař chce za dopis velké peníze, aby mohl zmizet. Bláha se však nenechá vydírat a doktora usmrtí jedinou ranou pěstí. Dopis ale u něj nenachází.


Za Čadkem přichází kolegyně jeho mrtvé ženy a přináší mu dopis. Hradec navštěvuje řidiče sanitky, který Bláhu vezl do Karlových Varů. Jízda není vykázaná a řidič bližší podrobnosti nezná.


Na Bezpečnosti se potkávají Bína z holešovického přístavu s lékařem, který Bláhovi vyrobil plastiku a je zároveň vrahem lodníka Berky. Rozhodne se všechno kriminalistům dobrovolně vypovědět. Vyžaduje ochranu před Bláhou. Bezpečnost Bláhu zatím zatknout nechce, čekají, až jim rozkryje síť svých spojenců.


Zeman se setkává s Čadkem na hřbitově u hrobu jeho manželky. Její smrt je považována za sebevraždu, proto Zeman Čadkovi neprozradí, kdo jeho ženu zabil.


(premiéra dílu 10.4.1977)


ukázky ze scénáře:

Primářova pracovna

Na hřbitově

díly seriálu:

11. Křížová cesta

12. Kleště

13. Romance o nenápadné paní


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.