www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Mědirytina (1950)

Nešťastnou náhodou zemře na otravu plynem osamělý alkoholik Trojánek. V jeho bytě však kriminalisté najdou padělané potravinové lístky na maso. Padělky se objevují na Starém Městě a především v tržnici, kde Trojánek pracoval. Podezření padá na učitelku Lídu Brůhovou, která Trojánka hledala.


Mezitím byly ve vinárně Panonia objeveny nesrovnalosti v hospodaření s masem. Vrchní Takáč na černo pořádal večeře a chybějící lístky nahrazoval padělky získanými od Trojánka. Zeman Lídu v kavárně zahlédne, a protože se často objevovala i na tržnici, je předvolána na stanici. Žádné falešné lístky však u sebe nemá.


Zemanovi se mladá učitelka líbí. Když ji doprovází, seznamuje ji s pouličním malířem, bratrem kořenářky, která měla stánek vedle Trojánkova.


Kriminalisté zadrží muže s patnácti kilogramy masa. Ukazuje se však, že maso nekoupil na falešné lístky, ale řezník mu je prodal pod rukou. Chybějící lístky nahradil padělky.


Když kořenářka Hodačová zahlédne příslušníky SNB na tržišti, předstírá nemoc a sbalí krám. Požádá však ještě Lídu, aby roznesla kornouty s lipovým květem několika zákazníkům. Tam je příslušníci VB zabavili a ve všech našli padělané potravinové lístky.

U Hodačové je proto provedena domovní prohlídka. Vypadá to, že u ní nic nenajdou. Až při odchodu si Zeman všimne měděné jmenovky na dveřích. Něco ho napadne, odšroubuje ji a na druhé straně najde mědirytinu s matricí potravinových lístků.

Honza Zeman na procházce s Lídou Brůhovou.Honza Zeman a Lída Brůhová spolu sedí v kavárně Panonia a povídají si, jestli jejich děti pochopí nepříjemnosti s potravinovými lístky.


(premiéra dílu 1.2.1976)


ukázky ze scénáře:

Kancelář šéfa kriminálky

Vinárna Panonia

díly seriálu:

06. Bestie

07. Mědirytina

08. Strach


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

související texty:

přídělový systém


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.