www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Bestie (1949)

Na nádraží se Váchal loučí se synem Petrem a jeho ženou Marií. Ti se chystají ilegálně překročit státní hranice s pomocí převaděče, se kterým se mají setkat v Trnově. Otec jim předává svůj poslední majetek, velice vzácnou poštovní známku. Dohodnou se, že až budou v Německu, pošlou mu pohlednici s tajným heslem.Mladý pár přijíždí do Trnova, kde se jich na nádraží ujme výpravčí a odvede je do rozbořené lesní hájovny. Vysvětluje jim, že až v noci uvidí v dálce světýlko, mají se vydat tím směrem. Po setmění se Petr s Marií vydávají na cestu, ale ve spěchu omylem podpálí hájovnu. Při prohlídce spáleniště jeden z hasičů najde náušnici a posléze i lidské kosti.


Strážmistr Bártík prohledává spáleniště a nachází další předměty. Podle nich se zjistí, že obětí vraždy v hájence byl Rudolf Holman, majitel fabriky na barvy. Další ostatky patřily mladé světlovlasé ženě, která měla zvláštním způsobem opravený chrup, tzv. attachment.Kalina s majorem Pavláskem nabízejí Zemanovi, aby přešel do Prahy. Zeman se mezitím vrací do svého okresu a zahajuje tam vyšetřování. Posílá Bártíka, aby zjistil, který ze zubařů dělal attachment. Jeden poznává práci starého dentisty Houdka. Ten okamžitě ví, že tuto opravu dělal učitelce Málkové a platil za ni továrník Holman, který si ji diskrétně vydržoval.


Bártík a Zeman se vydávají za tetou Málkové, paní Sochorovou. Oznamují jí, že její neteř je mrtvá, ale ona jim ukazuje pohledy, které jí neteř s přítelem v nedávné době poslali z Německa. Na pohledech je stejné heslo, jaké si domluvil Petr se svým otcem.Kalina rozhoduje, že budou sledovat všechny pošty, na které by mohly dorazit podobné pohledy. Brzy se podaří zadržet pohled pro Petrova otce Váchala. Ten na stanici vypoví, že dal synovi vzácnou známku, která se před několika dny objevila na pražské burze u překupníka Kloce. Proto si myslí, že se Petr vrátil a známku prodal.

Zeman předvolává Kloce k výslechu a chce vědět od koho známku koupil. Ten tvrdí, že prodávajícího nezná, nicméně jej popíše. Zeman posílá popis Bártíkovi. Příslušníci Bezpečnosti vyfotí v Trnově muže, který odpovídá popisu a Kloc ho na fotografii pozná.


Zeman se rozhodne, že se pokusí s pomocí Sochorové kontaktovat převaděčskou síť. Jirka Hradec se vydává za útěkáře a čeká na nádraží v Trnově na kontakt. Výpravčí ho odvede na spáleniště hájenky a řekne, že až uvidí světýlko, má se vydat za ním.

Jirka Hradec následuje výpravčího směrem ke státní hranici.Hradec se po setmění vydává za světlem. Za ním se plíží výpravčí, který ukradne jeho ztracený batoh. Svítilnu drží manželka výpravčího, která se při honičce v bažině utopí.


Oba zbylí zločinci jsou zadrženi. Celou akci řídil poštmistr Novák, který zprostředkovával písemné kontakty s běženci a naučil manželku výpravčího chodit v bažinách tak, aby se jejich oběti utopily samy. Výpravčí s manželkou oběti oloupili a rozdělili se s ním. Tak zavraždili a oloupili i Petra Váchala s Marií.


První Zemanův kriminální případ je uzavřen. Major Pavlásek ho znovu přemlouvá, aby nastoupil jako kriminalista v Praze.


(premiéra dílu 29.1.1976)


ukázky ze scénáře:

Kancelář šéfa kriminálky

díly seriálu:

05. Hon na lišku

06. Bestie

07. Mědirytina


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo doopravdy - verze 1  (Muzeum Policie ČR)

jak to bylo doopravdy - verze 2  (hamelika.cz)


související texty:

propaganda


30 případů majora Zemana - úvodní strana seriálu

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.