www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Rubínové kříže (1947)

Při běžné vlakové kontrole zaútočí jeden z cestujících na příslušníka Bezpečnosti. Při útěku je postřelen a zemře. Na krku má rubínový kříž. Pro Zemana do Kateřinské Hory přijíždí s Jirkou Hradcem major Šlár z pátého oddělení ministerstva vnitra.


Major Kalina vyslýchá bývalého velitele opavského gestapa a chce, aby identifikoval muže z vlaku. Neřekl, že je mrtvý, jen, že byl chycen při přestřelce. Mužem je, podle gestapáka, Richard Lipinski, konfident gestapa. Byl pověřen kontaktovat polské a ukrajinské nacionalisty.


Lipinski je však mrtvý a Bezpečnost potřebuje odhalit jeho spojence. Proto místo něj nastupuje Jan Zeman, který se mu velmi podobá.


Lipinski před smrtí totiž stačil říct, že měl mít schůzku s neznámým člověkem v Kubíně pod rozbořeným kostelem, účel schůzky však prozradit nestačil. Na schůzku místo něj jde Zeman, alias Lipinski, aby zjistil, o co jde.


Setkává se tu s Rudolfem Mauerem. Lipinski (Zeman) má zajistit přechod Banderovců přes Československo do Mnichova. Mají spolu počkat v kavárně Vídeňka v Brně na zásilku zbraní pro případ nebezpečí při přechodu hranic.


Zeman se chce na chvíli vzdálit, ale Mauer mu v tom zabrání s tím, že až do konce akce budou pořád spolu, aby se mohli navzájem hlídat. Zeman tak nemůže předávat informace Kalinovi. V kavárně se setkávají s majitelem vídeňského pohřebního ústavu Kleiberem, který se s Lipinskim zná, ale Zemana v přestrojení neodhalí. Společně naplánují vyloupení trezoru v místním pivovaru.


Při loupeži se Kleiber Lipinského (Zemana) vyptává na společné příhody z minulosti. Dohodnou se, že si nechají větší část peněz a Mauerovi dají jenom dvě stě padesát tisíc korun. Loupež se, pod dohledem Bezpečnosti, zdaří a Zeman se svými dvěma kumpány ujíždí z Brna.


Po cestě se Mauer Lipinského (Zemana) vyptává, kudy chce Banderovce převést přes hranice. Má to být v Kateřinské Hoře a převaděčem bude správce místního zámku.

Trojice přijíždí do mužského kláštera. Jeho představený přebírá a schovává zbraně. Opat chce přes hranice převést církevní zlato v Kleibrově pohřebním voze. Kleibr se zalekne a spěchá do vozu pro schované peníze a snaží se uniknout z kláštera. Mniši ho však zadrží.


Zeman zanechává Kalinovi na poště tajnou zprávu o probíhající akci. Za převaděče přes hranice se vydává Jirka Hradec. Odvádí skupinu k sobě domů, do zámku. Tam se Kleiber svěří Mauerovi, že má podezření, že Zeman není Lipinski, protože nevěděl nic o jejich společné minulosti.

Jan Zeman v převlečení za konfidenta Gestapa Lipinského.Hradec se vrací se zprávou, že auto s pokladem je na cestě. Mauer ho odvede do vedlejší místnosti, aby je spící Zeman náhodou neslyšel a přemlouvá ho, aby převedl přes hranice jenom jeho a odměnou mu slíbí desetinásobek původně dohodnuté částky. Jirka mu podstrčí noviny, ve kterých je napsáno, kolik bylo z pivovaru skutečně ukradeno, totiž 1,2 milionu korun.


Zeman chce v tuto chvíli Mauera zatknout, ten ho však omráčí. Potom ze vzteku Kleibera utopí ve vaně. Během přestřelky s Bezpečností prchá ze zámku. Nakonec ho z okna zastřelí major Kalina.


(premiéra dílu 21.1.1976)


ukázky ze scénáře:

V klášteře I.

V klášteře II.

díly seriálu:

03. Loupež sladkého "I"

04. Rubínové kříže

05. Hon na lišku


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.