www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Vyznavači ohně (1946)

Jan Zeman nastupuje jako čekatel SNB v Kateřinské Hoře. Hned první den se seznamuje s, možná až příliš odhodlaným, pomocníkem Bezpečnosti Ludvou Velenským. Vrchní strážmistr místního oddělení SNB poručík Vydra je Zemanovým příjezdem nadšen. Většinu obyvatel města totiž tvoří Němci a připravuje se jejich odsun.


Jedné noci je Zeman svědkem honičky zřízenců na pacienta zdejšího ústavu choromyslných. Od vedoucího ústavu, německého lékaře Wolfa, se dozvídá, že nemocní mají být prostřednictvím Červeného kříže odvezeni domů. Pacienti jsou prý většinou vojáci zranění na ruské frontě.


Německý lékař Zemanovi vypráví o sobě, o své hořkosti z porážky Německa i o lásce k Mozartovi. Je polovičním Čechem, protože studoval v Praze. Vyznává se z nechuti k Hitlerovi, ale fascinuje ho myšlenka nacismu.


Zeman má doprovázet transport nemocných. Správce ústavu jej chce podplatit, aby mohl zůstat, protože se bojí, že ho v Německu zastřelí. Zeman s poručíkem Vydrou jdou v noci za správcem, ale najdou ho oběšeného. Zeman je přesvědčen, že byl zavražděn některým z pacientů.


Ludva je spolčen s Němci. Snaží se odjezd transportu co nejvíce urychlit. Zeman před jeho odjezdem ještě jednou navštěvuje ústav, protože mu něco nehraje. Doktor Wolf vydává Němce s obvázanou hlavou za zraněného pacienta. Zeman však cosi tuší...


Na zahradě ústavu nachází v záhonu zakopaného mrtvého pacienta. Doktor Wolf Zemana objeví a se zbraní v ruce mu oznamuje, že všech dvacet pacientů je pohřbených a místo nich odjedou příslušníci SS. Zeman je odzbrojen a zajat jako rukojmí.

Ludva mezitím v jednom z kotců otráví psa a z pod hlíny vyhrabe truhličku s uloupeným zlatem. Zezadu ho však lopatou zabije jeden z ošetřovatelů.


Jan Zeman se seznamem odsunovaných pacientů před jejich nástupem do autobusu.Ve chvíli, kdy autobus se Zemanem a příslušníky SS opouští areál ústavu, přijíždějí vojáci. Nemohou však zasáhnout, protože se obávají o Zemanův život. Ten však malou lstí způsobí v autobuse zmatek. Dojde k přestřelce, ze které Zeman vyvázne živý a esesáci jsou zatčeni.


(premiéra dílu 15.1.1976)


ukázky ze scénáře:

Wolf uděluje Zemanovi lekci z historie

díly seriálu:

01. Smrt u jezera

02. Vyznavači ohně

03. Loupež sladkého "I"


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo ve skutečnosti

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.