www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Smrt u jezera (1945)

Po skončení 2. světové války se Jan Zeman s Václavem Kalinou a doktorem Veselým vlakem vracejí z koncentračního tábora. Kalina s Veselým pokračují do Brna, kde jsou rozhodnuti pracovat pro nově vznikající Sbor národní Bezpečnosti a stíhat válečné zločince.


Zeman se vrátil do své rodné vsi, kde chce najít člověka, který ho udal gestapu. Doma je jen jeho matka, otec se má vrátit.


Ještě ten večer místní národní zemědělská omladina, bývalá Selská jízda, pořádá Benátskou noc s ohňostrojem. Hraje se a tančí celou noc. Během noci však rukou zákeřného vraha zemře Zemanův otec.Četnická konstrukce, že otec byl zastřelen před strážnicí se Zemanovi nezdá. Rozhodne se proto, že otcova vraha najde sám. Nachází patronu a zjišťuje, že vrah střílel od řeky. Místní četníci však případ uzavírají a nechtějí se k němu vracet.Po otcově pohřbu přinese místní fotograf Zemanovi fotografie z obřadu. Je mezi nimi i jedna z Benátské noci, na které je zachycen jeho otec s vrahem - ovšem vyretušovaným. Fotograf nabízí Zemanovi negativ výměnou za seznam spolupracovníků gestapa, který si Zemanův otec vyhotovil. Jenže seznam již dávno ležel na okresu.

Zeman proto jde večer za fotografem s falešným seznamem do jeho ateliéru. Najde ho však mrtvého. Někdo na Zemana začne střílet, nastane honička s přestřelkou, ve které je útočník zabit. Zeman u něj nachází negativ. Ve fotografově ateliéru jej vyvolá a na fotografii poznává vraha, místního hospodského Prágra. Telefonuje proto Kalinovi do Brna.


Mezitím hospodský prchá ve voze UNRA a chce přes hranice. Po krátké přestřelce jej však zadrží hlídka sovětských vojáků. Hospodský se přiznává, že v roce 1942 udal Zemana gestapu a otec na to přišel.

Krátká přestřelka se skupinou sovětských vojáků.Kalina Zemanovi nabízí zaměstnání v novém Sboru národní bezpečnosti. Ten slibuje, že si to rozmyslí, ale sekretářka mu vzápětí přináší přihlášku, kterou Zeman vyplňuje.


(premiéra dílu 11.1.1976)


ukázky ze scénáře:

Kalina a Zeman jedou ve vlaku

Zeman podepisuje přihlášku do SNB

díly seriálu:

01. Smrt u jezera

02. Vyznavači ohnědalší odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.